1 milyar kişi iç göçe maruz kalacak

1 milyar kişi iç göçe maruz kalacak

Uluslararası Göç Organizasyonu (IOM), küresel ısınma nedeniyle yaşanan göçün daha çok içe dönük olduğunu belirterek, geçen yıl doğal afetlerden dolayı 20 milyon kişinin göç ettiğini kaydetti. IOM, 100 milyon olan iç göç mağdurlarının sayısının iklim değişikliklerinden dolayı gelecek 40 yılda bir milyara çıkacağını bildirdi.

Küresel ısınmadan dolayı Kopenhag’da dünya liderleri gezegenin geleceği hakkında karar vermek için bir araya geldiği sırada Uluslar arası Göç Organizasyonu (IOM) çevre ve iklim değişikliklerinden kaynaklı göçe ilişkin bir rapor yayınladı.

İklim değişikliklerinin yol açtığı nüfus göçünün daha çok içe dönük olduğunu kaydeden IOM, önemli nüfus hareketliliğinin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Doğu afetlerden dolayı geçen yıl en az 20 milyon kişi göçe maruz kaldı. Son yıllarda doğal afetlerden etkilenenlerin sayısı ikiye katlandı. IOM, nüfus göçüne ilişkin tahminlerin çok çeşitli olduğuna dikkat çekerek, gelecek 40 yıl içerisinde iklim değişikliklerinden dolayı iç göçün 100 milyon kişiden 1 milyara çıkacağını ifade etti.

Doğal afetlerden dolayı Güney’den Kuzey’e doğru geniş nüfus göçlerinin yaşanacağı korkularını gideren IOM, şu ana kadar göçün özellikle ülke içerisinde yaşandığını vurguladı.

Örneğin Mali’de, Kuzey’deki çölleşmeden kaçan nüfus, Güney’e ve kıyı bölgelerine sığındı. Nüfus hareketliliği kırsal alanlardan kentsel alanlara doğru gerçekleşti. Doğal felaketlere hazırlıksız gelmesine rağmen diğer ülkeler ve bölgelerde göçün önceden planlanma gerektirdiğini kaydeden IOM, doğal afetlerde her şeyini kaybeden mağdurlara mali kaynakların ayrılmasını istedi.

IOM, göç konusunda küçük adaların istisna oluşturduğunu ifade ederken, deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle bazı adaların yaşanmaz halen geldiğini hatırlattı. IOM hükümetleri olası göçü teşvik etmek yerine az gelişmiş ülkelerdeki mağdurlara yardım etmeye çağırdı.

Uluslararası Göç Organizasyonu, beslenme güvenlik konusunda ilklim değişikliklerinin ağır sonuçlarına en açık olan ülkelerin Afganistan, Bangladeş, Merkez Amerika, Doğu ve Batı Afrika ile Güney-Doğu Asya’nın birçok ülkesi olduğunu belirtti.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.