AB 54 Ülkede Tek Büyükelçilik Kuruyor

AB 54 Ülkede Tek Büyükelçilik Kuruyor

Lizbon Anlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte AB kurumlarında yeni diplomatik hizmet birimleri oluşturulmaya başlandı.

EUObserver'ın haberine göre toplam 136 komisyon delegasyonu 1 Ocak itibarıyle “AB Delegasyonları” olarak tanımlandı. Ancak bunlardan 54’üne yeni yetkiler verildi.

Böylece daha önce üye devletlerin büyükelçilik makamlarının üstlendikleri rol “süper delegasyonlara” verilirdi.

Şimdi bu birimler üye devletlerin ikili ilişkiler içinde oldukları ülkelerde görevlerini eş güdümlü olarak sürdürecekler. 54 delegasyon liderine ayrıca AB adına konuşma yetkisi de verildi. Ancak delegasyonların beyanatlarının Brüksel’de yapılacak ve 27 üye ülkenin temsilcilerinin katıldığı toplantılarda bir ön kabule tabi tutulması planlanıyor.

Bir AB yetkilisi bu konuda “Delegasyonlar biraz daha siyasi olacak. Daha önce AB dönem başkanlığını üstlenen ülkelerin yerine getirdikleri işlevleri üstlenecekler” dedi.

Yeni model birimlerin sekizi Avrupa’da, Ermenistan, Gürcistan, Makedonya, Moldova, Norveç, Sırbistan, İsviçre ve Ukrayna’da bulunuyor.

On ikisi Asya ve Okyanusya’da: Afganistan, Avustralya, Çin, Doğu Timor, Fiji, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Papua Yeni Gine, Taylan ve Vietnam’da bulunuyor.

Geri kalan delegasyonlar ise Afrika’da: Botswana, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Cape Verdi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Cibuti, Eritre, Etyopya, Gana, Gine Bissau, Fildişi Sahili, Kenya, Lesotho, Liberya, Madagaskar, Malawi, Mauritius, Mozambik, Nijer, Nijerya, Ruanda, Senegal,Sierra Leone, Güney Afrika, Sudan, Tanzanya, Togo, Uganda, Zimbabwe ve Adisababa’daki Afrika Birliği delegasyonu olacak.

En uç noktalarda görev yapacak delegasyonlar yardımları dağıtılması ve Avrupa filmlerinin Fiji’deki reklamı gibi özel amaçlı projeler üzerine yoğunlaşacak.

Avrupa Dış İşleri Bakanı Catherine Ashton AB devletleriyle çeşitli görüşmelerde bulunduktan sonra 54 delegasyonu belirledi. Diğer delegasyonlar için herhangi bir son tarih belirlenmedi.

Seçim, İspanya dönem başkanlığının prestijini zedelemeyecek şekilde yapılırken Latin Amerika’daki eski İspanyol kolonilerinde veya İspanya dönem başkanlığı sırasında zirve toplantılarının yapılacağı ABD ile Rusya gibi ülkelerde bu konuda bir değişikliğe gidilmedi.

Seçimlerde ayrıca teknik konular da dikkate alındı.

New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) veya Viyana’daki AGİT gibi kendi alt birimleri bulunan kuruluşlar için delegasyon belirlenmedi. Çünkü AB Lizbon Anlaşması’na uygun olarak çok taraflı forumlarda kendi üyeliğini nasıl değerlendireceği üzerinde çalışmaları henüz tamamlamadı.

Bazı komisyon delegasyonlarında kadro yetersizliği söz konusu olurken kimileri AB sistemiyle çok gizli bilgi dolaşımı nedeniyle henüz bütünleştirilmedi.

(euractiv)

 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.