AB başkentinde işkence fotoğrafları

AB başkentinde işkence fotoğrafları

Belçika’da bir hapishanede hayatını kaybeden Mikail Tekin’in ölümünden sonraki fotoğrafları yayınlandı.

 

Belçika’nın Jamioulx hapishanesinde geçen cumartesi günü hayatını kaybeden Mikail Tekin olayı, bu ülke hapishanelerinde yaşanan skandallara ve insan hakları ihlallerine yeni bir örnek oluştururken, Türk vatandaşının ailesi büyük acı yaşıyor. Tekin’in (31) hapishanede ölümü üzerine bir açıklama yapan cezaevi yönetimi, ölüm nedenini “yemek yerken boğulma” olarak duyurmuş, ancak diğer mahkumlar, nedenin “tecrit hücresine nakil sırasında işkence” olduğunu savunarak, isyan hareketi başlatmıştı. Savcılık, hafta sonu yapılan yapılan otopsi sonunda, ölüm nedeninin “fiziksel şiddet” olduğunun belirlendiğini, Tekin’in vücudunda şiddetten kaynaklanan yara izleri bulunduğunu açıklamış ve 3 gardiyanı sorguya almıştı. Jamioulx hapishanesinin gardiyanları, 3 arkadaşlarının sorguya çekilmesi üzerine grev hareketi başlattı. Gardiyanların eylem yapmalarına isyan eden Mikail’in yakınları ile Belçikalı komşuları ve arkadaşları da hapishane önünde toplanmak istedi. Polis hapishanenin birkaç yüz metre ilerisinde barikat kurarak, kalabalığın hapishane önüne ulaşmasını engellemeye çalıştı. Mikail’in yakınlarının ısrarı üzerine hapishaneyle konuşarak gardiyanların içeri girmelerini sağlayan polis daha sonra barikatı kaldırdı.

 

Hapishane önünde toplanan Mikail’in yakınları ve arkadaşları, ellerinde içerideki cinayeti adeta belgeleyen fotoğraflarla adalet isteklerini haykırdılar. Mikail’in babası İlhami Tekin (51), oğlunun dövülerek ve boğularak öldürüldüğünü belirtti. Hapishanede, son 5 yılda birçok yabancı kökenlinin intihar süsü verilerek ya da ilaçla öldürüldüğünü kaydeden İlhami Tekin, sonuçları Belçika tarafından tanınmasa bile, Mikail’in cesedine Türkiye’de de otopsi yaptıracaklarını ifade etti. Yakınlarının verdiği bilgiye göre, geçen cuma günü, cuma namazının ardından arkadaşlarıyla beraberken polislerin kimlik kontrolü yapması üzerine onlarla tartışan Mikail polisler tarafından götürülmeden önce yanındaki arkadaşlarına, “Bana bir şeyler olabilir, polis arabalarının plakalarını alın” diyerek, sanki başına gelebilecekleri tahmin etmişti.

 

TBMM bilgi istedi

 

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Belçika’da bir Türk mahkumun cezaevinde “fiziksel şiddet görerek öldüğü” iddialarıyla ilgili Belçika Parlamentosundan bilgi istedi. Alınan bilgiye göre, Üskül, olayla ilgili muadili Belçika Parlamentosu Adalet Komisyonu Başkanına, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla bir yazı gönderdi. Zafer Üskül yazısında, 11 Ağustosta gazetelerde yer alan “Belçika’nın Charleroi şehrindeki Jamioulx Cezaevi’nde tutuklu bulunan Türk vatandaşı Mikail Tekin’in fiziksel şiddet sonucu hayatını kaybettiği” yönündeki haberlere değindi. En temel insan hakkı olan yaşam hakkının ihlal edildiğine dair bu iddiaların kendilerini üzdüğünü vurgulayan Üskül, bu iddiaların gerçekliği ve eğer iddialar gerçekse söz konusu olayla ilgili Belçika makamlarının suçluların cezalandırılmasına ilişkin faaliyetleri hakkında bilgi istedi.

 

Kahramanlık ödülü bile vermişlerdi

 

Baba Tekin ve Mikail’in komşuları, Mikail’in 10 yıl kadar önce evlendiği ve daha sonra ayrıldığı Belçikalı eşinden olan çocuğunu görmesine izin verilmediğini ve Mikail’in çocuğunu ziyaret girişimlerinin, karşı tarafın şikayetiyle karakolda dayakla bittiğini anlattı. Bu nedenlerle bunalım geçiren Mikail’in depresyon tedavisi gördüğünü ancak kimseye zararı dokunmadığını belirten İlhami Tekin, 1,5 yıl önce Charleroi’deki bir yangında, itfaiyecilerin cesaret edemediği bir ortamda, Mikail’in evde yanmak üzere olan 80 yaşındaki bir kadını kurtardığı için Charleroi belediye başkanınca ödüllendirildiğini anlattı. Olayı doğrulayan komşu Saint Hulie Pienette de Mikail gibi, herkese elinden geldiğince yardım etmeye çalışan birinin hapishaneye gönderilmesine ve burada katledilmesine anlam veremediğini söyledi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.