AB'de Lizbon Gündemi

AB'de Lizbon Gündemi

AB dönem başkanı İsveç'in Avrupa Bakanı Cecilia Malmström, Prag'ın Lizbon Antlaşması'na ilişkin tavrının bu hafta yapılacak AB Liderler Zirvesi'nin ardından netlik kazanmasını beklediğini söyledi. Malmström, “Mahkemenin dosyayı incelemesi birkaç gün alacak, karar da muhtemelen AB zirvesi sonrasına kalacak” dedi.

Çek Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, antlaşmanın onaylanması için yargı sürecinin sona ermesini beklediğini belirtmiş ve ülkesinin antlaşmanın bazı maddelerinden muaf tutulmasını talep etmişti.

 

Brüksel'in tavrı

Anayasa mahkemesinden sonra Lizbon Antlaşması ile ilgili karar için top Cumhurbaşkanına geçecek. Çek Cumhurbaşkanı, Lizbon Antlaşması ile bağlayıcı hale gelecek olan Temel Haklar Şartı ile ilgili bazı muafiyetler talep ediyor. AB Komisyon Başkanı Jose Manuel Barosso Çek Cumhuriyeti’nin bu talebini doğrudan geri çevirmemiş ve konunun AB zirvesinde görüşüleceğini belirtmişti. Ancak Barosso Lizbon Antlaşması’nın sadece tek bir ülke için tüm üyeler tarafından yeniden oylanamayacağını da vurgulamıştı.

Barosso, “Yeniden onay süreci başlatılması kabul edilemez. Sadece birileri dogmatik davrandığından değil, manasız olması bakımından. Antlaşma 27 devletin imzasından ve denetiminden geçtikten sonra, -sırf bir ülkedeki imza süreci tamamlansın diye- diğerleri Antlaşmayı yeniden onaya sunamaz. Bu saçmalık olur” görüşünü vurgulamıştı.

Vaclav Klaus ne istiyor?

Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, 2'nci Dünya Savaşı’ndan sonra yerlerinden edilen Almanların, Lizbon Antlaşması ile bağlayıcı hale gelecek olan Temel Haklar Şartı’na dayanarak eski mülkleri üzerinde hak iddiasında bulunabileceğini belirterek bazı ayrıcalıklar talep etmişti.

 

Lizbon AB için ne ifade ediyor?

 

2005 yılında Fransa ve Hollanda’da AB anayasa metninin Avrupa halkları tarafından reddedilmesinin ardından AB liderlerinin anayasanın yerine ikame ettikleri reform anlaşması AB’nin idari yapılanmasında önemli yenilikler öngörüyor. Birlik içersindeki karar süreçlerinde oylama sistemlerinden Birliğin dış politikasına ve komisyon yapısına kadar yenilikler getiren anlaşmanın önünde İrlanda ve Polonya’nın da onaylarının ardından tek engel olarak Çek Cumhuriyeti ve Çeklerin AB karşıtlığıyla tanınan cumhurbaşkanları görülüyor.

 

(Deutche Welle)

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.