AB’den koronavirüs ile mücadele için 230 milyon euro

AB’den koronavirüs ile mücadele için 230 milyon euro
İtalya'da koronavirüs taşıyan 4 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Avrupa Birliği yetkilileri koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için neler yapmayı planladıklarını açıkladı.
 
Önceliğin halkın sağlığı olduğunu belirten Kriz Yönetiminden sorumlu Avrupa Komiseri Janez Lenarcic, "Avrupa Birliği koronavirüsle mücadele etmek için 230 milyon euro ayırdı, bunun 114 milyonu Dünya Sağlık Örgütü'ne verilecek, 100 milyon euro ise aşı arayışında kullanılacak" açıklamasında bulundu.
 
Birlik ve beraberlik içinde hareket etmenin önemine vurgu yapan Lenarcic, "10 gün önce üye ülkelere salgına karşı hazırlıklı olmaları çağrısında bulunduk. Şu ana kadar 29 ülkede 2600 kişi hayatını kaybetti. Paniğe kapılmadan çalışmalarımızı sürdürmeliyiz" ifadelerini kullandı.
 
İtalya'yı salgına karşı hızlı hareket etmesinden dolayı tebrik eden Sağlık ve Gıda Güvenliğinden sorumlu Avrupa Komiseri Stella Kyriakides, "Sınırlarda herhangi bir önlem almadan önce inandırıcı ve güvenilir bilgilere ihtiyacımız var" dedi.
 
Yardım planı çerçevesinde Avrupa Birliği ülkelerine 15 milyon euro ayıran Avrupa Komisyonu üye ülkelerin salgına karşı hazırlıklı olması gerektiği çağrısında bulundu.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.