AB üyesi 14 ülke, Akdeniz’de kurtarılan sığınmacıları paylaşacak

AB üyesi 14 ülke, Akdeniz’de kurtarılan sığınmacıları paylaşacak
AB üyesi 14 ülke, Akdeniz'de kurtarılan sığınmacıların paylaşılması için Almanya ve Fransa tarafından önerilen "dayanışma mekanizmasını” kabul etti. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 28 üye ülkenin dış ve iç işleri bakanlarını bir araya getiren Paris'teki zirvenin sonucunu bu şekilde kamuoyuna duyurdu.
DW Türkçe’nin habere göre Macron 14 ülkeden sekizinin de yeni mekanizmaya "aktif" katılım sözü verdiğini ifade etti. Reuters'in Fransız hükümet çevrelerine dayandırdığı haberine göre bu ülkeler Almanya ve Fransa’nın yanı sıra Portekiz, İrlanda, Finlandiya, Litvanya, Hırvatistan ve Lüksemburg. Macron Paris'te yaptığı açıklamada diğer ülkeleri de Akdeniz'de kurtarılan sığınmacıların paylaşımıyla ilgili mekanizmaya katmak için adımlar atacaklarını söyledi.
Başta İtalya olmak üzere, bazı AB ülkelerinin öneriye karşı oldukları öğrenildi.  Roma, Akdeniz’de sığınmacıları kurtarma gemilerinin limanlarına yanaşmasına izin vermiyor.
İtalya ve Malta geçen hafta Finlandiya’daki Avrupa Birliği içişleri bakanları zirvesinde sözkonusu öneriyi reddetmişti. Öte yandan İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini'nin Paris'teki zirveye de katılmadıği öğrenildi. 


Kaynak: https://sptnkne.ws/7VCK

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.