AB Zirvesi Öncesi Almanya - Fransa Anlaşmazlığı

AB Zirvesi Öncesi Almanya - Fransa  Anlaşmazlığı

Almanya ve Fransa Avrupa Komisyonu başkanlığına seçilecek isim konusunda anlaşamıyor. Brüksel'de 20-21 haziran tarihlerinde yapılacak Avrupa Birliği zirvesinde konu masaya yatırılacak. Liderler arasında anlaşmazlıklar nedeniyle sonuç alınamaması olasılığı yüksek.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, açıklamasında "En geç yeni oluşan Avrupa Parlamentosu göreve başladığında ve yeni başkanını seçtiğinde sakin bir şekilde gerekli kararları alacağız." dedi.  Merkel'in Avrupa Komisyonu başkanlığı için Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkan Avrupa Halk Partisi'nden Manfred Weber'i desteklediği biliniyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Weber'in bu görev için tecrübe eksikliğinden dolayı doğru isim olmadığını düşünüyor. Fransa'nın öne sürdüğü endişeler arasında Avrupa Komisyonu'nun parlamentodan yeterince bağımsız çalışamaması da bulunuyor. Birçok Avrupa Birliği ülkesinin Macron'un düşüncelerini desteklediği söyleniyor.

Weber'i aday gösteren Avrupa Halk Partisi yetkilileri ise "Fransa Manfred Weber'in adaylığını engellerse, Angela Merkel hiçbir zaman Fransız bir adayın başkan olmasını kabul etmeyecektir" ifadelerini kullandı. Bu arada, AB Komisyonu başkanlığı için, Avrupa Birliği adına Brexit müzakerelerini yürüten Michel Barnier'de ismi geçenler arasında.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılacak zirvenin ana gündem maddesi Avrupa Komisyonu başkanlığına seçilecek isim olacak. Bu konudaki krizin aşılamaması durumunda Japonya'da yapılacak G20 zirvesinin hemen ardından 1 Temmuz'da olağanüstü zirve düzenlenebileceği belirtiliyor.

Zirvede, birçok kilit hedefi içeren ve 2019-2024 yıllarını kapsayan Avrupa Birliği’nin (AB) “Stratejik Gündemi" de onaylanacak. "Stratejik Gündem" Avrupa kurumlarının çalışmalarının temelini oluşturuyor.

Ayrıca 2021-2027 yıllarını kapsayan Avrupa Birliği bütçesi ve iklim değişikliği sorunu da zirvede tartışılacak konular arasında yer alıyor.

Yeni seçilen 751 Avrupa parlamenteri 2 Temmuz tarihinde görevine başlayacak.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.