ABD, askeri olarak Yemen’e yerleşiyor

ABD, askeri olarak Yemen’e yerleşiyor

ABD ve İngiltere Yemen güvenlik güçlerine maddi destek verme kararı aldı. İngiliz hükümeti, ilk etapta 161 milyon dolar yardımda bulunacağını açıkladı. Diğer yandan, ABD Merkez Ordusu Komutanı General David Petraeus, Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ile biraraya geldi. Görüşmede askeri işbirliğinin ele alındığı belirtildi.

İngiliz hükümeti yetkilileri ABD ve İngiltere'nin Yemen güvenlik güçlerine maddi destek vereceğini açıkladı.

İngiltere hükümetinden yapılan açıklamaya göre Gordon Brown ve Obama Yemen ve Somali'de terör tehdidinin artması gerekçe göstererek Yemen güçlerine destek vermeyi kararlaştırdı. Açıklamada İngiltere'nin 2011 yılında Yemen'e 161 milyon dolarlık yardımda bulunacağı vurgulandı.

Diğer yandan, ABD Merkez ordusu komutanı General David Petraeus Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ile görüştü. ABD'li kaynaklar Petraeus'un Yemen Devlet Başkanı'na Obama'nın mektubunu sunduğunu belirtiyor. Görüşmede Petraus ve Salih'in askeri işbirliğini ele aldığı da gelen bilgiler arasında.

New York Times gazetesi, CIA'nın terörle mücadele deneyimi olan çok sayıda saha ajanını bir yıl önce Yemen'e yolladığını ve Yemen ordusunu eğittini belirtmişti. Gazete, El Kaide militanlarının Yemen'de üs oluşturma çabası içinde olduğunu ve aşırı dinci örgütlerin de Yemen'i sığınma yeri olarak gördüğünü vurgulamıştı.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.