ABD askerleri İncirlik'e geliyor

ABD askerleri İncirlik'e geliyor

Irak'ta görevli ABD askerleri evlerine dönmek için İncirlik Üssü'ne geliyor...

Irak'ta görev yapan 142 bin askerden 100 bininin Amerika'ya dönmek için kullanacağı İncirlik Üssü'ne 700 kişiden oluşan ilk kafile 25 Aralık'ta geliyor

Pentagon'dan gönderilen talimatla, bir süre İncirlik'te konaklayacak askerleri barındırmak için iki ay öncesinden başlayan hazırlıklar, inşa edilen prefabrik evlerin temizlenmesi ve malzeme deposu olarak kullanılan dev bir hangarın rehabilatasyon merkezine dönüştürülmesiyle son buldu. Rehabilitasyon merkezinde, Amerika'dan bir süre önce Adana'ya gelen psikolog, psikiyatrist ve cinsel terapist gibi uzmanların, savaşta yıpranan askerlere psikolojik destek sağlayacakları belirtildi. Irak'tan dönen ilk kafiledeki askerlerin yeni yıla ABD'de aileleriyle girmesi planlanıyor. Böylece Obama da verdiği sözü tutmuş olacak.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, seçim öncesi vaatleri arasında bulunan 'Irak'ta tek bir askerimiz kalmayacak' hayata geçiyor. İlk olarak AKŞAM'ın duyurduğu Irak'ta görev yapan 142 bin askerden 100 bininin İncirlik Hava Üssü üzerinden ülkelerine dönmesiyle ilgili süreç 25 Aralık'ta başlıyor.

Sevkıyatta öncelik tanınan yaklaşık 700 ABD askeri kargo uçakları ile İncirlik'e iniş yapacak.

Üste iki aydır süren hazırlıkları önceki gün tamamlandı. Altı beton, kenarları özel saçla çevrilmiş prefabrik evlerle, üs içerisinde adeta küçük bir şehir yaratan 39. Wing Komutanlığı, dev bir hangarı da rehabilitasyon merkezine çevirdi.

Rehabilite için Amerika'dan uzmanlar geldi

İncirlİk üssünde Irak'tan gelen askerler için daha önce malzeme deposu olarak kullanılan dev bir hangarın rehabilitasyon merkezine dönüştürüldüğü öğrenildi. Rehabilitasyon merkezinde Irak'tan gelen askerlerde savaşın yarattığı tahribatı en aza indirmek için terapi uygulanacak. Terapi için ise geçtiğimiz günlerde Adana'ya Amerika'dan psikolog, psikiyatrist ve cinsel terapist uzmanlarının geldiği öğrenildi. Uzmanların terapinin ardından onay verdiği askerler Amerika'ya uçacak.

Sevkiyatın aksaklığa uğramaması için, uçakların iniş kalkış yaptığı MAC terminali sayısı da 3'ten 12'ye çıkarıldı. Edinilen bilgiye göre, ilk aşamada gelecek 700'e yakın askerin, yılbaşında evlerinde olmaları ve Noel'i aileleriyle geçirmelerini sağlamak amacıyla işlemler hızlandırılacak.

(Yener Ekinci-Akşam)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.