ABD'de Türkiye'nin Gelecek 10 Yılı Tartışıldı

ABD'de Türkiye'nin Gelecek 10 Yılı Tartışıldı

ABD'de Transatlantik Akademisi adlı düşünce kuruluşunun uzmanı Joshua Walker, Türkiye'nin gelecek 10 yıl içinde "bölgeler arası bir süper güç" olacağını söyledi.

Walker, Siyaset ve Toplum Araştırmaları Vakfının (SETA) Washington'daki temsilciliğinde, "Türkiye'nin Değişen İç ve Uluslararası Dinamikleri:

Nereden Nereye" başlıklı raporuyla ilgili olarak düzenlenen konferansta, ABD'nin, bölgeye ilişkin politikalarında müttefikleriyle daha yakından çalışması gerektiğini fark ettiği bir ortamda, Türkiye'nin "kritik bir partner" olarak öne çıktığını belirtti.

Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihinde 2009 yılının "en iyi yıl" olduğunu kaydeden Walker, ABD Başkanı Barack Obama'nın ilk deniz aşırı ikili ziyaretini Türkiye'ye yaparak "model ortaklık" kavramını ortaya attığını hatırlattı. Bunun ABD'nin Türkiye'yi ulusal çıkarları açısından "kritik bir ülke" olarak gördüğü gerçeğini ortaya koyduğunu ifade eden Walker, "ABD'nin, bölgede kriz olduğunda konuyu ele almak için ilk aradığı ülkelerden birinin Türkiye olduğunu" kaydetti.

Yakın geçmişte Irak'ın işgali, tezkere krizi gibi konularda çıkan sorunlara rağmen, büyük oranda jeostratejik çıkarlara dayanan bir işbirliği temeli bulunduğunu söyleyen Walker, Washington'ın Türkiye'ye bakışının "daha olgun, tutarlı ve kapsamlı" bir stratejiyi içermesi ve "tepkisel değil, proaktif" olmasının önemini dile getirdi.

Konuşmasında Türk iç siyasetinde son dönemde meydana gelen değişikliklere değinen Walker, en önemli değişikliğin sivil-asker ilişkilerinde görüldüğünü, "Demokratik Açılım" projesinin ise, "10 yıl önce fikri düzeyde bile tartışılamayacak, ülkedeki tüm tabuları yıkan tarihi bir adım" olduğunu iddia etti.

AK Parti'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihindeki muhtemelen en reformcu hükümet olduğunu ve ülkenin çıkarlarına uygun hareket ettiğini savunan Walker, "Tüm bu gelişmeler şu anlama geliyor; Türkiye gelecek on yılda bölgeler arası bir süper güç olacak. Bölgesel güç olmanın daha ötesinde bir etkide bulunacak" dedi.

Türkiye'nin tüm bölgede istikrar istediğine, bu açıdan ABD ile aynı tarafta yer aldığına işaret eden Walker, Türk dış politikasının eksen değiştirdiği yönündeki yorumlara ise katılmadığını ifade ederek, "Türkiye'nin tarihine baktığınızda, imparatorluk geçmişi olduğunu göz önüne aldığınızda, Türkiye'nin Orta Doğu'ya dönmesi doğal. Türkiye, hem tarihi hem kültürel açıdan Doğu ve Batıya aynı anda bakacak yeterli çeşitliliği ve büyüklüğü içinde barındırıyor" diye konuştu.

Walker, Türkiye'nin bölgesinde sahip olduğu ağırlığa değinirken, yakın bir süre önce Suriye'yi ziyareti sırasında, ülkede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'dan daha popüler olduğunu gözlemlediğini, Suriyelilerin, Türkiye'yi gelecekte olmak istedikleri bir ülke gibi gördüğünü anlattı.

Türkiye'nin geleceğine dair iyimser bir tablo çizen Walker, "Hem 2010, hem de gelecek 10 yıl, Türkiye'nin kritik bir ortak ve dünyadaki önemli meseleler tartışılırken masada yer alacağı yıllar olacak" dedi.

(AA)

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.