ABD'den, Irak ve peşmerge güçlerinden karma birlik

ABD'den, Irak ve peşmerge güçlerinden karma birlik

Haberiniz.com- Irak'taki Amerikan birliklerinin komutanı General Ray Odierno, Federe Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani ile Selahattin kasabasında bir araya geldi. Odierno, ABD, Irak ve peşmerge güçlerinden oluşan karma bir birlik kurulacağını söyledi.

Görüşmede Kürt bölgesi Peşmerge Bakanı Cafer Mustafa, İçişleri Bakanı Kerim Sincari ve Kürt askeri yetkilileri de hazır bulundu.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmede General Odierno, Barzani'ye Kürt bölgesinden ayrı kalmış bölgelerin güvenliğini sağlamak amacıyla ABD, Irak ve peşmerge güçlerinden oluşan karma bir birlik kurulmasına yönelik planlarından bahsetti. Odierno, bu planlarında yardımcı adımlar atmasından dolayı da Barzani'ye teşekkür etti.

Yapılan görüşmede Barzani ile General Odierno'nun ayrıca Irak'ta 2010 Ocak ayında yapılması planlanan genel seçimlerin, zamanında yapılmasını söylediği belirtildi. İkilinin ayrıca seçim kanunları, Kerkük sorunu, Musul Hadbe Listesi ile Neynova (Musul) Kardeşlik listesi arasındaki sorunlardan ve Kürdistan hükümetinin yeni kabinesi gibi konuları ele aldıkları ifade edildi.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.