ABD gırtlağına kadar battı...

ABD gırtlağına kadar battı...

Afganistan'ın doğusunda bir aşiretin üyelerinin iki ileri karakola saldırmasından sonra çıkan çatışmada 8 ABD askeri öldürüldü.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, Nuristan vilayetindeki bir cami ve yakınlarındaki bir köyden gelen silahlı aşiret üyelerinin karakollara düzenlediği saldırıya Amerikan ve Afgan askerlerinin yanıt verdiği belirtilerek, çatışmada 2 Afgan askerinin de hayatını kaybettiği kaydedildi.

Açıklamada, Afganistan'ın en tehlikeli bölgelerinden biri olan Nuristan'daki çatışmada "düşmana ağır kayıplar verdirildiği" de bildirildi.

NATO ve Afgan askerlerinin ortak olarak kullandığı iki karakola düzenlenen saldırıların sorumluluğunu Taliban üstlendi. Amerikan ordusunun bir yıldan uzun süredir tek bir çatışmada ilk kez bu kadar büyük kayıp verdiği belirtiliyor.

90 AFGAN POLİSİNDEN HABER ALINAMIYOR

Afganistan'da 8 ABD askerinin öldüğü bölgedeki çatışmalara katılan Afgan polislerinden 90'ı ile bağlantı kesildi.

Pakistan sınırındaki Nuristan vilayetinin yetkilileri, dün silahlı kişilerin sınır yakınlarındaki iki ileri karakola saldırmasının ardından vilayetin doğusundaki Kamdeş bölgesinde başlayan çatışmalarda bağlantının  kesildiği polislerin akıbeti hakkında bilgi alınamadığını söyledi.

Kamdeş'teki çatışmalar, bölge yakınlarındaki bir cami ile bir köyden gelen silahlı kişilerin karakollara saldırmasıyla başlamıştı. Dağlık bölgedeki Amerikan güçlerinin komutanı Albay Randy George, Nuristan gibi zorlu bir  coğrafyada karmaşık bir saldırıya maruz kaldıklarını belirterek, Afgan ve Amerikan güçlerinin saldırganlara karşı cesurca savaştıklarını söyledi.

AFGANİSTAN'DA YENİLMEK KORKUNÇ OLUR

İngiltere Genelkurmay Başkanı General David Richards, Afganistan'daki uluslararası kuvvetin yenilgisinin "korkunç bir şey" olacağı uyarısında bulundu.

Sunday Telegraph gazetesine demeç veren İngiliz generali, NATO'nun Afganistan'da istikrarı sağlayamaması halinde Batı için tehlikenin çok büyük olacağını belirtti.

"El Kaide ve Taliban bizi yendiğine inanırsa neler olur" diye soran  general, "Afganistan'da dururlar mı? Pakistan, nükleer silahlarıyla onlar için cazip bir hedef olur. Bu silahlardan ellerine geçirmeye görsünler, inanın bana, hemen kullanırlar. Bu ise korkunç bir şey olur" ifadesini kullandı.

ABD'Lİ GENERAL 40 BİN TAKVİYE KUVVET İSTEDİ

Afganistan'daki uluslararası koalisyon güçlerinin komutanı Amerikalı General Stanley McChrystal, 40 bin kişilik takviye kuvvet talebinde bulunmuştu.

(Hürriyet)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.