ABD icraata başladı!.. Ilımlı İslam nedir?

ABD icraata başladı!.. Ilımlı İslam nedir?
Milli Gazete'nin  haberine göre; Aynı saatlerde Husiler Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a balistik füze ile saldırdı. İslâm dünyasını altını üstüne getiren ABD’nin sıradaki hedefi Suudi Arabistan ve Yemen…

ABD Başkanı Trump’un Mayıs ayında Suudi Arabistan ’a yaptığı ziyarette verdiği poz ve mesajlardan sonra başlatılan süreçte, kısa süre önce “Ilımlı İslâm’a dönüyoruz” açıklaması yapılan Suudi Arabistan’da 11 prens, 4 bakan ve çok sayıda eski bakan yolsuzluk ve rüşvet soruşturması bahane edilerek gece yarısı gözaltına alındı. Aynı saatlerde Husiler Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’a balistik füze ile saldırdı.

Operasyon yolsuzlukla mücadele komitesinin krallık kararnamesiyle kurulmasından saatler sonra gerçekleşti. Komitenin başında ülkenin veliaht prensi Muhammed bin Selman bulunuyor. Prens Muhammed bu son gelişmeyle ülkedeki tüm silahlı güçlerin kontrolünü ele geçirdi. Fakat tanınmış figürlerin yönetimden alınması muhafazakâr çevreleri rahatsız edecek görünüyor.

Tam bir kabile toplumu olan Suudi Arabistan böylesi hızlı değişimlere alışkın değil. Gözaltına alınan kişilerin neyle suçlandığı henüz net değil. 
Devlet kontrolündeki Suudi haber ajansı SPA’ya göre yeni yolsuzlukla mücadele komitesinin gözaltı emri ve seyahat yasağı kararı verme yetkisi bulunuyor. Öte yandan SPA, Suudi Ulusal Muhafızları Bakanı Prens Miteb bin Abdullah ve Donanma Komutanı Amiral Abdullah bin Sultan bin Muhammed Al-Sultan’ın da görevden alındığı yazdı.

“ILIMLI İSLÂM” AÇIKLAMASININ ARDINDAN OPERASYON

Ülkenin eski kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud’un oğlu olan Miteb bin Abdullah bir zamanlar tahta aday isimler arasında görülüyordu. Prens Miteb, Abdullah’ın ailesinden olup Suudi hükümetindeki yer alan son isimlerden biriydi. Bu kişilerin görevden alınmasıyla ilgili herhangi bir gerekçe belirtilmedi. Prens Muhammed geçen hafta konuşmada Suudi Arabistan’a “ılımlı İslâm’ı geri getireceğini” söylemişti. Veliaht Prens Muhammed aynı konuşmada “ülkedeki radikalliğin kalıntılarını çok yakında süpüreceğim” demişti. Prens Muhammed geçen yıl da ülkedeki sosyal ve ekonomik koşullara yönelik çok sayıda reform açıklamıştı. Kral Selman’ın imzaladığı kraliyet kararnameleri kapsamında, Ulusal Muhafızlar Bakanlığı’na da Prens Halid bin Ayyaf atandı. Ekonomi ve Planlama Bakanlığı görevini yürüten Mühendis Adil bin Muhammed Fakih de azledilerek yerine Muhammed bin Mezid Et-Tuveyciri getirildi.

Kabine değişikliklerinin yanısıra Suudi Arabistan’daki kuvvet komutanlıklarından Deniz Kuvvetlerinde de değişiklik yapıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Abdullah bin Sultan bin Muhammed görevinden alınarak yerine Amiral Fehd bin Abdullah el-Gafili atandı. Gözaltına alınan isimler hakkında bilgi verilmezken, aralarında bir kadının da olduğu ve bu kişilerin güya yolsuzluk nedeniyle gözaltına alındıkları iddia edildi.

HALKA “HUSİLERE KARŞI AYAKLANIN” ÇAĞRISI

Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Muhsin Salih, başkent Sana’daki halkı, Husilere karşı “ayaklanmaya” çağırdı. “Sanalıları, darbeci milislere karşı ayaklanmaya ve kentin güvenliğine ve geleceğine hizmet edecek onurlu bir tutum sergilemeye çağırıyorum” ifadesini kullanan Salih, vatandaşlardan devlet kurumlarının geri alınması ve darbeci milis çetelerin hezimete uğratılması için sürdürülen mücadelede orduya destek vermelerini istedi. Sana’da meşru yönetime bağlı ordu güçleri ile Husiler arasında, kente 55 km uzaklıktaki Nehem ilçesinde çatışmalar yaşanıyor. Bu arada Aden ilinde polis merkezini hedef alan intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 7 polis öldü, 12 kişi yaralandı.

HUSİLER RİYAD’A SALDIRDI

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ın kuzeydoğusuna Yemen’den Husilerce atılan balistik füze, hava savunma sistemlerince etkisiz hale getirildi. Saldırı nedeniyle can kaybı olmadığı ve maddi bir zararın oluşmadığı, havaalanındaki hava trafiğinin de normal seyrinde devam ettiği kaydedildi.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Suudi Arabistan’daki sivil yerleşim alanına Husilerce düzenlenen balistik füze saldırısını kınadı. Hadi, saldırının ardından Kral Selman bin Abdulaziz’e telgraf gönderdi ve şu ifadeleri kullandı: “Suudi Arabistan’ın Yemen’deki kardeşleriyle, isyan ve darbeci güçlere karşı beraberce sürdürdüğü mücadele her zaman gurur ve takdir merkezi olacak. İran ’ın Yemen ve bölge ülkelerdeki yıkıcı projesiyle mücadele etmek için Suudi Arabistan’ın Yemen’in çağrısına Kararlılık Fırtınası operasyonuyla cevap vermesi gelecek nesiller tarafından unutulmayacaktır.”
Saldırıya karşılık Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri de Yemen’in başkenti Sana’da Husilerin kontrolündeki Savunma Bakanlığının da arasında olduğu bazı askeri hedeflere saldırılar düzenledi. Öte yandan Husiler, hükümet güçleriyle girdikleri çatışmada üst düzey 3 komutanının öldürüldüğünü duyurdu.

ILIMLI İSLAM ile ilgili görsel sonucu

Ilımlı İslam Nedir?

Ilımlı İslam, İslam ülkelerinde radikal İslam hareketleri ile birlikte oluşan istikrarsızlık ve bunun getireceği siyasi sonuçların, Amerika ve Batı karşıtlığı olunması, güvenlik ile ilgili sorunların ortaya çıkması ve bunların ABD’nin menfaatlerine uymaması nedeniyle ABD düşünce kuruluşları modernist, Protestan bir İslam yorumu yapmaya ve böyle bir yapılanma ortaya çıkarmaya çalıştılar.

ABD düşünce kuruluşları, Orta Doğu’yu komünizm tehdidine karşı öne sürdükleri köktendinci İslamcıları destekledikleri Yeşil Kuşak Projesi yerine ılımlı islamın desteklenmesi fikrini geliştirdiler. Bununla birlikte ılımlı İslamcı grupların İslam coğrafyasını desteklenmesi öne sürülmüştür.

ABD’deki düşünce kuruluşları tarafında kar amacı gütmeyen Rand Düşünce Kuruluşu tarafında 2003 yılında yayınlanan, İslam coğrafyalarında Uygar, demokrat ılımlı İslam modellerinin devletleşmelerini bu coğrafyalarda ortaya çıkmasını öngörüyor.


Kaynak: Milli Gazete

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.