ABD, kendi evinde vuruldu

ABD, kendi evinde vuruldu

ABD'nin Teksas eyaletindeki Fort Hood askeri üssünde 12 askerin ölümü, 31'inin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıyı düzenleyenin yaralı olarak yakalandığı, daha önce şüpheli olarak gözaltına alınan iki askerin de sorgularından sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

Üs sözcüsü Korgeneral Bob Cone, saldırıdan sorumlu tutulan Binbaşı Malik Nadal Hasan'ın daha önceki açıklamalardakinin aksine ölmediğini, yaralı olarak yakalandığını ve halen gözaltında bulunan Hasan'ın sağlık durumunun istikrarlı olduğunu söyledi.

Cone, ''soruşturma halen sürüyor, ancak ilk tespitlerimize göre ateş eden sadece bir kişi. O da ölmedi ve şu anda gözaltında'' dedi.

Hasan'a birden fazla kurşunun isabet ettiğini belirten Cone, saldırganın daha önce öldüğü yönündeki açıklamının nedenini bilemediğini ifade ederek, ancak saldırıda ölenlerin sayısının 12 olduğunu teyid etti.

Öte yandan, orduda psikiyatrist olarak çalışan Hasan'ın internet yazışmalarında intihar bombacılığı ve benzeri tehditlerin dile getirilmesi nedeniyle yaklaşık 6 ay önce yetkililerin dikkatini çektiği bildirildi.

Hasan'ın 6 yıldır Washington'daki Walter Reed Ordu Tedavi Merkezi'nde görevli olduğunu belirten yetkililer, buradaki performansından memnun olunmaması nedeniyle temmuz ayında Fort Hood'a transfer edildiğini söyledi.

Daha önce ise, Hasan'ın denizaşırı göreve gideceği için üste bulunduğu ileri sürülmüştü.

Birlikte çalıştığı arkadaşlarına göre Hasan, Başkan Barack Obama'nın Afganistan ve Irak'taki askerleri geri çekeceğini umuyor, savaştan yana olan arkadaşlarıyla tartışmalarında da bu yöndeki fikrini şiddetle savunuyordu.

Saldırıyla ilgili kimi ayrıntılar

''Dünyadaki en büyük askeri üs'' olarak da bilinen ve ABD'nin Irak ve Afganistan'daki operasyonlara intikalinin çıkış noktası olarak kullanılan Fort Hood Üssü'ndeki saldırıyı düzenleyen askerin subay olduğu öğrenildi.

Saldırganın, Irak'a gönderilmek üzere olduğu bildirilirken, saldırının yapıldığı Askeri Hazırlık Merkezi'nin denizaşırı göreve gidecek askerlerin son sağlık kontrollerinin yapıldığı tıbbi merkez olduğu kaydedildi.

"Şiddetin dehşet verici yansıması''

ABD Başkanı Barack Obama, Teksas eyaletindeki Fort Hood Askeri Üssü'nde 12 askerin ölümü, 31'inin yaralanmasıyla ilgili saldırıyı, ''şidetin dehşet verici yansıması'' olarak değerlendirdi.

Barack Obama, yaptığı açıklamada, saldırıya ilişkin tüm ayrıntıları henüz bilmediğini, ancak hükümetin konuyla ilgili her sorunun yanıtını bulacağını vaadetti.

Amerikan askerlerinin, ülkelerinden uzakta, denizaşırı bölgelerde ölmelerinin bir trajedi olduğunu belirten Obama, ancak askerlerin kendi ülkesindeki bir üste ölmelerinin çok daha dehşet verici olduğunu söyledi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.