ABD, NATO ve İngiltere: Gürcistan'a yönelik siber saldırıdan Rusya sorumlu

ABD, NATO ve İngiltere: Gürcistan'a yönelik siber saldırıdan Rusya sorumlu
Euronews'in aktardığı habere göre, Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Rus askeri istihbaratı tarafından siber saldırıya maruz kaldıklarını duyurdu. Bakanlık, ülkenin ulusal güvenliğinin 28 Ekim tarihinde hedef alındığını, bu saldırı ile Gürcü vatandaşlara zarar vermek, yönetim yapısını felce uğratmak ve çeşitli kurumları da işlevsiz hale getirmek suretiyle halkta genel bir endişe yaratmak istendiğini bildirdi. Bakanlık, saldırının Gürcistan'ın Avrupa Birlği ve NATO'ya giriş çabalarını engellemek üzere tasarlandığını ileri sürdü ve bunun uluslararası kural ve prensiplere karşı olduğunu ifade etti. 

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere de Gürcistan'a destek vererek Rusya'yı şiddetle kınadı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, saldırıyla ilgili Rus GRU askeri istihbarat servisini suçladı ve saldırının Rus servisin birçok başka ülkede düzenlediği pervasız siber saldırılarda görülen örneklerin bir devamı olarak nitelendirdi. Pompeo, saldırıların doğrudan Gürcü halkını etkilediğini, binlerce idari işlemi ve özel internet sitesini felce uğrattığını ve ayrıca iki büyük televizyon kanalının yayınlarında kesintiye neden olduğunu bildirdi.
 
İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de saldırıyı kınadı. Stoltenberg, ittifakın Gürcistan'a yönelik siber koruma da dahil her türlü desteğin devam ettiğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise suçlamaları temelsiz ve siyasi amaçlı şeklinde niteleyerek reddetti. Bakanlıktan yapılan açıklamada Gürcistan'daki kasıtlı siber saldırılarda Rus resmi yapılarının dahil olduğuna dair herhangi bir kanıt olmadığı ve olamayacağı ifade edildi. Açıklamada "Suçlamalar, Gürcistan'ın Rusya'yı 'şeytanlaştırma' çabalarının bir yansımasıdır ve ilişkilere gölge düşürmektedir" denildi.
 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.