ABD'nin Kafkasya endişesi

ABD'nin Kafkasya endişesi

ABD istihbaratı, Kafkaslar ve Balkanlar'daki istikrarsızlığa ve Kafkaslar'daki ABD-Rusya çıkar çatışmasına dikkati çekti.

 


 ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Dennis Blair, Kongre üyelerine yaptığı açıklamasında, Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev yönetiminin, eski Sovyet cumhuriyetlerini, ''Rusya'nın çıkarları açısından öncelikli ülkeler'' olarak gördüğünü belirterek, bu durumun Rusya-ABD ilişkilerine zarar verebileceğini ifade etti. Blair, ABD'nin Gürcistan gibi eski Sovyet cumhuriyetleriyle ilişkilerinin, böyle bir zarara yol açabileceğini belirtti.

Blair, Karabağ üzerindeki Azeri-Ermeni gerginliğinin silahlı çatışmaya dönüşebileceğini de savundu. Bosna Hersek'te Boşnaklar ile Sırplar arasındaki etnik gerginliğin hala çözümlenemediğine de dikkati çeken Blair, bu durumun 2010 yılında Avrupa istikrarına karşı bir tehdit oluşturduğuna işaret etti. Blair, Kosova'daki duruma da devamlı olarak dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

ihlassondakika.com

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.