ABD'nin Muharip Güç Israrı Sürüyor

ABD'nin Muharip Güç Israrı Sürüyor

Türkiye’den Afganistan muharip asker göndermesi çağrısını yapan ABD’nin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, tüm ülkelerin Afganistan misyonunda rol oynaması gerektiğini savunurken, “Her inançtan siviller katledildi ama en büyük bedeli Müslümanlar ödedi. Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve nüfusu çoğu Müslüman olan diğer ülkelerden askerler, Afganistan’da aşırılıkla mücadele ediyor ve onların katkısı bizim misyonuz için hayatidir” dedi.
Obama Yönetiminin yeni Afganistan stratejisi ve Washington’un müttefiklerine yaptığı ek asker talebine ilişkin tartışmalar sürerken Hillary Clinton, İngiliz The Daily Telegraph gazetesince yayımlanan “Tüm Ülkeler Afganistan Misyonunda Rol Oynamalı” başlıklı makalesinde “Afganistan ve Pakistan halklarını ve hükümetlerini tehdit eden şiddetli aşırılık, bölgenin istikrarını da zedeliyor, dostlarımızın, müttefiklerimizin ve dünya çapındaki çıkarların güvenliğini de tehdit ediyor” diye yazdı.
Başkan Barack Obama’nın Afganistan ile ilgili açıklamasına dikkat çeken Clinton, Afganistan’da mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesinin önemine vurgu yaptıktan sonra şunları söyledi:
“Bölgedeki ülkeler için tehlike oldukça büyük. Her türlü inançtan siviller katledildi; ancak en büyük bedeli Müslümanlar ödedi. Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve nüfusu çoğu Müslüman olan diğer ülkelerden askerler, Afganistan’da aşırılıkla mücadele ediyor ve onların katkısı bizim misyonuz için hayatidir.”
Clinton, ABD kuvvetlerinin, Afganistan’tan çekilmesi için de bir zaman çerçevesinin de açıklandığına dikkat çektiği makalesinde “Herkes iyi anlamalı ki bizler geçmişin hatalarını tekrarlamayacağız” dedi. ABD’nin işgal ile ilgilenmediğini vurgulayan Clinton, “Karşılıklı saygı, karşılıklı çıkarlara ve karşılıklı güvene dayalı ortaklıkların peşindeyiz” ifadesini de kullandı.
Hedeflerinin yıkıcı olanları izole etmek olduğunu vurgulayan Clinton, makalesini, “ABD için, NATO için, Müslüman toplumları için, dünya çapındaki barış seven insanlar için, ve herkesten önce Afganistan ve Pakistan halkları için, bu kazanılması gereken bir savaştır. Bizim üzerine düşenini yapacağız. Dünya da böyle yapmalı” sözleri ile bitirdi.

(ANKA)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.