ABD ve İran'dan Çelişkili Açıklamalar

ABD ve İran'dan Çelişkili Açıklamalar
Amerika Birleşik Devletleri ve İran'dan, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların çözümüne dair 'çelişkili' açıklamalar geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "İlk kez İranlılar füze programlarıyla ilgili olarak müzakere yapmaya hazır olduklarını söylediler." derken, İranlı mevkidaşı Cevad Zarif, Pompeo'nun açıklamalarının "gerçeği yansıtmadığını" ifade etti.

Öte yandan İran’ın dini lideri Ali Hamaney, salı günü yaptığı açıklamada, İran’a ait petrol tankerinin el konulmasına misilleme olarak Tahran’ın nükleer faaliyetlerindeki kısıtlamaları kaldırabileceğini söyledi. ABD Başkanı Donald Trump ise, "nükleer silahlara sahip olamazlar" dedi.

Trump, Beyaz Saray’daki kabine toplantısında yaptığı açıklamalarda, "Biz aslında İranlılara yardım etmek istiyoruz. Onlarla iyi olmak istiyoruz. Onlarla birlikte de çalışacağız ama nükleer silahlara sahip olamazlar." açıklamasında bulundu. 

Trump ayrıca ABD'nin Tahran yönetiminin nükleer silahlara sahip olmasına izin vermeyeceğini söylerken, "Balistik füzeleri test edemezler ki şimdiki anlaşma altında yapabildiler. Ayrıca İran'ın Yemen'den çıkmasını istiyoruz." dedi. 

Washington yönetimi, İran'ın petrol ticaretine yönelik uyguladığı yaptırımlarla “maksimum baskı” kurmanın yanı sıra Tahran’ın nükleer kapasitesini ve balistik füzelerini de sınırlandırmasını istiyor.

Öte yandan, Trump ile dün aynı toplantıya katılan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "İlk kez İranlılar füze programlarıyla ilgili olarak müzakere yapmaya hazır olduklarını söylediler." dedi. 

Fakat resmi temaslarda bulunmak üzere ABD’de bulunan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise, Pompeo'nun açıklamalarının "gerçeği yansıtmadığını" ve ülkesinin füze programının müzakereye açık olmadığını ifade etti. 

Zarif, "Eğer ABD füzeler hakkında konuşmak istiyorsa önce bölgedeki bazı ülkelere füze dahil çeşitli silahlar satmayı durdursun." şeklinde konuştu. 

Pompeo’nun açıklamalarına ilişkin İran’ın Birleşmiş Milletler sözcüsü Alireza Miryousefi de sosyal medyada, "İran'ın füzeleri kesinlikle ve hiçbir koşul altında, hiçbir kişi veya ülke ile müzakereye açık değildir. Nokta." dedi. 

 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.