ABD Yemen için bahaneyi buldu

ABD Yemen için bahaneyi buldu

ABD ve Yemen yönetiminin, geçen cuma günü bir Amerikan uçağına saldırı girişimini El Kaide’nin Yemen kolunun üstlenmesi üzerine, Yemen’deki hedeflere saldırı için hazırlık yaptığı bildirildi.

Amerikan CNN televizyonunun haberine göre, 23 yaşındaki Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib’in Amsterdam-Detroit seferini yapan uçakta saldırı girişiminin ve saldırganın El Kaide ile bağlantılarının ortaya çıkmasının ardından, Yemen’deki El Kaide hedeflerinin belirlenmesi ve ABD Başkanı Barack Obama’nın saldırı emri vermesi halinde hazırlıklı olunması için çalışma yapıldığını duyurdu. Haberde, muhtemel hedeflerin, Amerikan uçağına saldırı girişimiyle bağlantılı olup olmadığının araştırıldığı da vurgulandı.

CNN, iki üst düzey Amerikalı yetkiliye dayandırdığı haberinde, özel kuvvetler ve istihbarat servislerinin, Yemenli yetkililerle birlikte çalıştığını, şüphelileri yakalamak üzere Yemen’e helikopterlerle havadan Amerikan komando birlikleri indirerek, şüphelileri yakalama seçeneğinin görüşüldüğünü, ancak Yemen’in operasyonların kendi birlikleri tarafından yapılmasında ısrar ettiğini bildirdi. Haberde, Amerikan tarafının da operasyonların Yemen kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmesini destekleyebileceği belirtildi. Amerikan istihbaratına göre, El Kaide’nin Yemen’de eğitim kampları bulunuyor.

Yemen Dışişleri Bakanı Ebubekir el Kirbi ise Yemen’de birkaç yüz El Kaide militanının faaliyet gösteriyor olabileceğini ve Amerikan uçağına saldırı girişimi gibi eylemler planlıyor olabileceklerini söyledi. El Kirbi, İngiliz yayın kurumu BBC’ye yaptığı açıklamada, militanların sayısı hakkında kesin bilgi veremeyeceğini, ancak 200-300 kişi olabileceklerini belirtti.

El Kirbi, El Kaide’ye karşı Batılı ülkelerden yardım isteyerek istihbarat paylaşımının arttırılması halinde muhtemel saldırıları önleyebileceklerini söyledi. Antiterör birimlerinin daha fazla eğitime ihtiyacı olduğunu, askeri teçhizat ve ulaştırma konularında da yardım gerektiğini belirten El Kirbi, özellikle helikopter açığının kendileri için sorun oluşturduğunu ve bugüne kadar Batılı ülkeler tarafından verilen desteğin yetersiz olduğunu bildirdi.

‘Sistematik hata’

Obama ise geçen cuma Noel günü meydana gelen saldırı girişiminin önlenememesinde, “insan hatalarının yanı sıra sistematik istihbarat hataları” görüldüğünü ve bunun “tamamen kabul edilemez” olduğunu söyledi. Obama, Noel’de saldırılar düzenlenebileceği ve Abdülmuttalib’in tehdit oluşturabileceği yönünde uyarılar alındığını, ancak yetkililerin bu bilgilerin gerektiği gibi yönetime bildirilemediğini ve şüphelinin adının uçuş yasağı getirilen kişiler listesine alınamadığını belirtti. Obama, olanlardan ders alınması ve yetersizliklerin hızla giderilmesi gerektiğini de vurguladı.

ABD Başkanı, yaptığı ilk açıklamada, olayın örgütlü bir saldırıya benzemediğini söylemişti. Üst düzey bir yetkili Obama’nın, istihbarat servislerinin Abdülmuttalib hakkında Noel’den önce bilgi sahibi olduğunu önceki gün öğrendiğini söyledi. Kimliğini saklı tutan yine üst düzey bir kaynak CNN’e, Abdülmuttalib’in babası ile bir CIA yetkilisi arasında yapılan bir görüşmenin ayrıntılarıyla CIA merkezine rapor edildiğini, ancak raporun bütün istihbarat kuruluşlarıyla paylaşılmadığını belirtti.

New York Times gazetesi de iki yetkiliye dayanarak yönetimin, Yemen’deki El Kaide liderlerinin bir terör saldırısıyla ilgili olarak bir “Nijeryalı”dan bahsettiklerine ilişkin bilgisi olduğunu yazdı.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.