ABD YPG'ye saldırı sonrası Esed güçlerini vurmuştu! 'Nefsi müdafaa' denildi...

ABD YPG'ye saldırı sonrası Esed güçlerini vurmuştu! 'Nefsi müdafaa' denildi...
Saldırı öncesinde Rus güçlerini telefonla uyardıktan sonra saldırdıklarını söyleyen ABD Hava Kuvvetleri Merkez Komutanlığı Komutanı Jeffrey Harrigian, bombardımanda B-52, F-15E, AC-130 uçakları, AH-64 Apache helikopterleri ve İHA'ların yer aldığını duyurdu.

"ESAD YANLISI GÜÇLER YOĞUN ATEŞ EŞLİĞİNDE DSG'YE İLERLEDİ"

Harrigian'a göre ilkin Esed yanlısı güçler ABD destekli PYD'nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) top, tankçı ve çok namlulu rokatatar ateşi açarak saldırdı, tabur büyüklüğündeki grup bu ateşin koruması altında DSG'ye doğru ilerlemeye çalıştı.

"BİZİM KIŞKIRTMADIĞIMIZ SALDIRI"

Sputnik'in haberine göre Harrigian, bunun üzerine 'kendilerinin kışkırtmadığı' saldırıdan haberdar etmek için derhal 'çatışmasızlık' telefon hattından Rusları aradıklarını söyledi.

"DÜŞMAN GÜÇLERİ YOK EDİN" EMRİ

Korgeneral, telefon görüşmesinin ardından, ABD öncülüğündeki koalisyonun yetkililerinin 'düşman güçleri yok etmek' üzere hava saldırıları düzenlenmesine onay verdiğini aktardı.

HAVA FİLOSU ENVANTERİ

ABD'li komutan, Amerikan karşı saldırısına B-52 stratejik ağır bombardıman uçakları, F-15E Strike Eagle savaş uçakları, yakın hava desteği veren AC-130 uçakları, MQ-9 Reaper insansız hava araçları ve AH-64 Apache savaş helikopterlerinin katıldığını sıraladı.

Harrigian, "Düşman güçler yönünü batıya dönüp geri çekildiğinde saldırıyı durdurduk" dedi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.