ABD'li Generalden DSG Ziyareti!

ABD'li Generalden DSG Ziyareti!
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin Türkiye'ye geldiği sırada, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Kenneth McKenzie, Suriye'de DSG komutanı Mazlum Kobani kod adlı Şahin Cilo ile görüştü.
Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın Sözcüsü Mustafa Bali, Twitter'dan, CENTCOM komutanı Orgeneral McKenzie ve IŞİD Karşıtı ABD Öncülüğündeki Koalisyon'un temsilcilerinden Büyükelçi William Roebuck'un, Suriye'de YPG’nin konrolündeki bölgeyi ziyaret ettiğini duyurdu.

Paylaşılan fotoğraflarda, ABD'li yetkililerin SDG'li Cilo ile bir araya geldiği görüldü.
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey'nin, Türkiye'de bulunduğu sıralarda ABD'li yetkililerin, Suriye'de YPG’lilerle bir araya gelmesi dikkat çekti. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Jeffrey'nin Ankara'da, Suriye'de son dönemde yaşanan gelişmeleri ve Türkiye'nin güvenlik kaygılarını ele alacağı duyurulmuştu.
ABD Başkanı Donald Trump, daha önce birçok kez, 'IŞİD’e karşı zafer' açıklamaları yapmış ve Suriye'de bulunan Amerikan askerlerinin hemen hemen tamamını geri çekeceğini ilan etmişti. ABD, YPG ve bağlı örgütlere verdiği desteği ise 'IŞİD'e karşı mücadele' olarak değerlendiriyordu. IŞİD’in bölgeden çıkarıldığı açıklamasına rağmen ABD’nin YPG’ye mühimmat sevkiyatı kafalarda soru işareti yaratıyor.


Kaynak: https://sptnkne.ws/7Se8

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.