ABD'nin Yaptırımlarına İran'dan Sert Tepki: "Diplomasi Yolu Kapandı"

ABD'nin Yaptırımlarına İran'dan Sert Tepki: "Diplomasi Yolu Kapandı"

ABD'nin, İran'ın dini lideri Hamaney'i de kapsayan yeni yaptırımları devreye sokmasına sert yanıt veren Tahran, diplomasi yolunun ‘kalıcı’ olarak kapandığını açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton  “Washington müzakerelere açık, İran’ın tek yapması gereken o açık kapıdan girmek” mesajını verdi. İran, liderlerine yönelik yeni ABD yaptırımlarının Washington ile diplomasi kanalının ‘kalıcı biçimde kapanışı’ anlamına geldiğini ilan etti.

İran Dışişleri Sözcüsü Abbas Musevi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İran’ın dini lideri ve komutanlarına yönelik yaptırımları uygulamaya koymak, Trump’ın çaresiz hükümetiyle olan diplomasi kanalının kalıcı bir şekilde kapanması demektir” dedi ve açıklamalarına şöyle devam etti: “Trump'ın yönetimi küresel barışı ve güvenliği sağlamak için kurulan bütün uluslararası mekanizmaları yok ediyor." 

Diğer taraftan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Washington’ın müzakereler açık olduğunu ifade etti.

Bolton, “İran’ın tek yapması gereken o açık kapıdan içeri girmek ve nükleer programı hakkında ABD ile müzakere etmek” olduğunu sözlerine ekledi. 

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan insansız hava aracının düşürülmesine ve ‘pek çok başka şeye’ yanıt olduğunu belirterek dün İran’a yönelik yeni ekonomik yaptırımlar getiren kararnameyi imzaladı.

Trump, yaptırımlara dair çok detay vermezken bunların İran'ın liderlerini mali kaynaklara erişmekten alıkoyacağını iddia etti.

ABD Hazine Bakanlığı, yaptırımlarla, ‘İslam Devrimi Muhafızları'nın kötü niyetli bölgesel çalışmalarını yönlendiren’ bürokratik yapının tepesinde yer alan sekiz İranlı komutanın hedef alındığını açıkladı.

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.