Afganistan'a ek kuvvet mi gönderiyoruz?

Afganistan'a ek kuvvet mi gönderiyoruz?

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, şimdiye kadar 10 NATO üyesi ülkenin Afganistan’a 5 bin ek asker gönderme sözü verdiğini söyledi. Aasker gönderecek ülkeler arasında Türkiye’de bulunduğu iddia edildi.

İngiltere Başbakanı Brown’un sözcüsü Simon Lewis, başbakanın, NATO üyesi ülkelerin Afganistan’a ek asker gönderme konusunda geçtiğimiz haftalarda verdikleri sözlerden umutlu olduğunu söyledi. 10 NATO üyesi ülkenin 5 bin ek asker gönderme sözü verdiğini kaydeden Lewis, Başbakan Brown’un konu hakkında NATO Genel Sekreteri Anders Fogh-Rasmussen’i gönderdiği bir mektupla bilgilendirdiğini belirtti.

TÜRKİYE DE EK ASKER GÖNDERECEK

Brown ile sözcüsü, hangi NATO ülkelerinin ek asker gönderme sözü verdiğine açıklık getirmedi. Ancak Slovakya geçtiğimiz hafta 250 asker göndereceğini açıklamıştı. Times gazetesi de geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan’a ek asker göndermesi için NATO’ya uyguladığı baskı sonucu Türkiye’nin de 500-600 ek asker göndermeyi kabul ettiğini yazmıştı. Türkiye’nin göndereceği ek asker sayısının Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Aralık ayı başında ABD’ye yapacağı ziyaretten sonra açıklaması bekleniyor.

AFGANİSTAN’DA BATILI ASKER SAYISI 100 BİNE ÇIKACAK

ABD Başkanı Obama’nın Afganistan planını açıklamasını bekleyen, Afganistan’da 9 bin asker bulunduran İngiltere’nin ise 500 ek asker göndermesine kesin gözle bakılıyor.

NATO’nun göndereceği 5 bin asker, ABD Başkanı Obama’nın göndermesi beklenen 40 bin askere ek olacak. Böylece Afganistan’daki batılı asker sayısı 100 bini bulacak. Sadece ABD’nin ek askerleri, yıllık olarak 30 ila 40 milyar dolara mal olacak.

ZAFERDEN ZİYADE YENİLGİYİ ERTELEME

Afganistan için yeni bir stratejik plan belirlemeye çalışan Obama’nın ek asker göndermesine kesin gözle bakılıyor. Gözlemcilerin bir kısmı, ek askerlerin etkinlik ve saldırılarını arttıran Taliban’ı durduracağını savunurken, bazıları ise ek askerlerin ABD ve batılı güçlerin yenilgilerini ertelemekten başka bir işe yaramayacağı görüşünde.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.