Afganistan'da beklenen operasyon başladı

Afganistan'da beklenen operasyon başladı

 

 

Amerikan askerleri, NATO güçleri ve Afgan ordusu, "Müşterek" adı verilen operasyonla, Taliban'ı kalesi haline gelen Marcah bölgesinde çökertmeye çalışacak.

2001 yılından bu yana en kapsamlı harekatlardan biri olan "Müşterek" operasyonuna 15 bin asker katılıyor.
Hedef, Taliban'ın elindeki son büyük mevzi olarak bilinen Helmand vilayetindeki Marcah bölgesinin geri alınması.
Operasyon, Taliban'ın çekirdek kadrosunda bulunmayan militanların kaçacağı beklentisiyle önceden duyruldu.
Bölgedeki sivil halk da, son birkaç hafta içinde Marjah'ı terketti.
Ancak Taliban meydan okuyor; "Marcah'ı savunmak için 2 bin askerimiz hazır" diyor.
Operasyonla, Taliban'ın silahlı unsurlarının devre dışı bırakılması, ılımlı unsurların siyasi diyaloğa çekilmesinin yolunun açılması da hedefleniyor.

Hamid Karzai: "Silah bırakın"

Devlet Başkanlığından yayımlanan yazılı açıklamada, Karzai'nin "Müşterek" operasyonu dolayısıyla Taliban militanlarından şiddetten vazgeçme ve ülkenin refahı için toplum hayatına dahil olmasını istediği belirtildi.
Bu çağrısını son aylarda sık sık yineleyen Karzai, Londra'da 28 Ocakta 60 kadar ülkenin katılımıyla yapılan Afganistan Konferansı'nda da silahlı mücadeleyi bırakarak toplum hayatına katılmaları için Taliban militanlarına para ve iş teklif edeceğini söylemişti.

3 Amerikan askeri öldü

Öte yandan, Afganistan'ın güneyinde 3 Amerikan askerinin öldürüldüğü bildirildi. NATO, askerlerin bir bombalı saldırıda öldüğünü açıkladı, ancak ayrıntılı bilgi vermedi.
askerlerin ölümünün, Helmand vilayetinin Marjah bölgesinde başlatılan geniş çaplı operasyonla ilgisi olmadığı da kaydedildi.
Bu arada bir Afgan ordu yetkilisi, askerlerin, Helmand yakınındaki Kahdahar'da bir motosikletli intihar eylemcisinin Afgan-ABD ortak yaya devriyesine saldırısında hayatını kaybettiğini belirtti.
NATO ise 3 askerin öldüğü saldırıyla bu saldırının aynı olaylar olduğunu doğrulamadı. Öte yandan dün Afganistan'da eğitim sırasında yaralanan Kanadalı askerin öldüğü kaydedildi.

 

Cnnturk.com

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.