Afganistan İçin Türkiye'ye Asker Baskısı

Afganistan İçin Türkiye'ye Asker Baskısı

ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, ABD Başkanı Barack Obama'nın son Afganistan stratejisi çerçevesinde diğer müttefik ülkelerin yanı sıra Türkiye'den de ek katkı beklediklerini ve buna asker göndermenin dahil olduğunu açıkladı.

Jeffrey, ikametgahında bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, Obama'nın dün açıkladığı yeni Afganistan stratejisini özetleyerek, bu çerçevede bütün müttefik ülkelerden daha fazla katkı beklediklerini kaydetti.
Bu katkının ekonomik, sivil ve askeri alanlarda olabileceğini belirten Jeffrey, Türkiye'den de Afganistan'a daha fazla asker gönderilmesini istediklerini belirtti.
Jeffrey’in açıklamalarında kritik bir cümle “Türk askerinin terörle mücadelede deneyimini Afganistan’a taşıması ve Afgan ordusuna öğretmesi” yönündeki cümleydi. Bu sözlerden anlaşıldığı kadarıyla ABD, Türk ordusunun PKK’ya karşı terörle savaşta kazandığı mücadele deneyimini, Afganistan’da Taliban’a karşı kullanmasını istiyor.

Böylece TSK, bölgede PKK’lı etnik teröristlere karşı kazandığı birikimi, ABD’nin deyimiyle “İslamcı teröre karşı” değerlendirmiş olacak.

Türkiye ve özellikle Genelkurmay Org. Yaşar Büyükanıt’ın da kendi döneminde net olarak açıkladığı gibi “Afganistan’a kesinlikle savaşçı asker göndermeyeceğini” açıklamıştı.

ABD Türkiye’nin bu karardan vazgeçip, Afganistan’a savaşacak asker göndermesini istiyor.

Obama ABD’de yaptığı açıklamada Amerika’nın 30 bin ek asker göndereceğini açıklamış, 10 bin askeri de NATO ve müttefiklerden beklediklerini açıklamıştı. Avrupa bu konuya sıcak bakmadığı için asker gönderme baskısı şimdi Türkiye üzerinde yoğunlaşıyor.

Jeffrey, bu konunun halihazırda üst düzey seviyede Türk yetkilileriyle görüşülmekte olduğunu belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti sırasında konunun gündemde yer alacağını bildirdi.
Büyükelçi Jeffrey, görev tanımı konusunda da Türkiye'den esneklik beklediklerini söyleyerek, Afganistan'a giden her askerin aslında muharip güç sayılacağını belirtti.
James Jeffrey, ABD Başkanı Barack Obama'nın son Afganistan stratejisi çerçevesinde diğer müttefik ülkelerin yanı sıra Türkiye'den de ek katkı beklediklerini söyledi.
Jeffrey, Obama'nın dün açıkladığı yeni Afganistan stratejisini özetledi. Bu çerçevede bütün müttefik ülkelerden daha fazla katkı beklediklerini bildiren Jeffrey, müttefiklerden somut olarak ne beklediklerinin sorulması üzerine şunları söyledi:
"Müttefiklerden beklediğimiz; ek birlik sağlamak, özellikle halkın korunmasını sağlayıcı ek roller almaları. Askeri birlikler halkın korunmasına odaklanmak zorunda. Bu çok önemli bir misyon ve talebimizin ana unsuru da bu. Dolayısıyla belli rakamlar telaffuz ediyoruz, ancak bunu kamuoyuna açıklamadık. Çünkü bu rakamlar görüşmelerde ele alınıyor. Her ülkenin kendine has özel bir durumu var."
Büyükelçi Jeffrey, bu rakamların Türk yetkililerle görüşmelerde gündeme gelip gelmediğinin sorulmasına karşılık da, olumlu yanıt vererek, "Türklerle de bu konuyu birçok düzeyde, çok çok üst düzeylerde, gerek Ankara, gerekse Washington'da görüşüyoruz" dedi. Jeffrey, gazetecilerin ısrarlarına rağmen Türkiye'den istenilen ek asker sayısını açıklamadı.

HER ASKER MUHARİP GÜÇTÜR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında bu konunun gündeme gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine Jeffrey, "Tabii neleri görüşecekleri onların kararı, buna bir şey diyemem. Ancak Obama'ya gündeme getirmesi için tavsiye edilen listede bu konu da yer alıyor" dedi.
İstedikleri ek katkının muharip güç mü olduğunun sorulması üzerine de Jeffrey, "Zaten Afganistan'daki her asker muharip güçtür, çünkü hepsi silah taşımak zorundadır ve olası bir Taliban saldırısına açıktır" dedi. Büyükelçi Jeffrey, görev tanımı konusunda herkesten "esneklik" beklediklerini belirterek, Türk birliklerinin Afganistan'daki misyonunun da aslında oradaki varlıkları, bölgeyi kontrol etmeleri ve askeri operasyonları nedeniyle halkın korunmasını amaçladığını ve bu misyonu geliştirmek istediklerini belirtti.
James Jeffrey, Afganistan'a ek birlik gönderilmesi konusunun Türk yetkililerle "müzakere edilmesi" hakkındaki bir soruya karşılık, bu ifadenin çok resmi olduğunu, kendisinin "görüşmeler" terimini tercih ettiğini belirterek, "Türkiye ve ABD, Pakistan ve Afganistan'da herhangi iki ülkenin olabileceği kadar yakın bir işbirliği içinde. Bizim istediğimiz bunu geliştirmek, askeri, sivil ve Pakistan açısından. Bu üç alanda da Türkiye ile yakın çalışıyoruz" dedi.
İki ülkenin bazı konularda olduğu gibi bu konuda da görüş farklılıkları içinde olabileceğini ve bunun da normal olduğunu söyleyen Jeffrey, önemli olan hususun şimdiye kadar Türkiye ile Pakistan ve Afganistan konusunda yürütülen işbirliğinin verimli olması olduğunu kaydetti.

NATO DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANACAK
NATO dışişleri bakanları ağırlıklı olarak Afganistan'daki operasyonların ve ilave asker ihtiyacını görüşmek için yarın Brüksel'de bir araya gelecek.
Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından temsil edileceği iki gün sürecek toplantılar öncesinde konuşan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, "NATO üyeleri ve ortakları Afganistan'a en az 5 bin ve muhtemelen birkaç bin daha fazla asker gönderecek" dedi.
ABD yönetiminin, Afganistan'daki mevcut 70 bin askerini, 2010 ortasına kadar 100 bine çıkarma kararını memnuniyetle karşıladığını belirten Rasmussen, "Bu sadece ABD'nin misyonu değil. ABD taahhütlerini artırırken diğer müttefiklerin de katkılarını önemli ölçüde artıracaklarına inancım tam. İlave asker taahhütleri ve Afganistan'da NATO komutasındaki Uluslararası Destek Gücü'ne (ISAF) katkı sağlayan tüm ülkelerce benimsenen yeni yaklaşımın buradaki misyonda önümüzdeki yıl yeni bir ivme yakalanmasına yardımcı olacaktır" diye konuştu.
Afganistan'a asker gönderilmesine karşı çıkan Avrupa kamuoyunun bu ülkede sağlanan ilerlemeler hakkında bilgilendirilerek ikna edilebileceğini ifade eden Rasmussen, bu kapsamda gelecek yıl 10-15 vilayetin güvenliğinin Afgan makamlarına devrinin iyi bir örnek olacağını kaydetti.
Afganistan'a 30 bin ilave asker gönderme kararı alan ABD yönetimi, NATO üye ve ortaklarının en az 5 bin olmak üzere 10 bine kadar yeni askerle kendisine destek vermesini talep ediyor.
Afganistan'da 9 bin askerle ikinci büyük güç olan İngiltere, 500 ilave askerle bu rakamı 9500'e çıkarmaya hazırlanırken, Washington'un 1500 ek asker beklediği Fransa, mevcut 3400 kişilik muharip gücüne takviye yapmak yerine Afgan güvenlik güçlerini eğitme çabalarını artırmaya odaklanacağının işaretini verdi.
Afganistan'da 4300'e yakın askerle üçüncü büyük uluslararası güç Almanya'nın da kısa vadede bu sayıyı artırması beklenmiyor.
ABD yönetiminin çağrılarına, Polonya, İtalya ve İspanya'nın birkaç 100'er askerle cevap vermesi bekleniyor.
Washington yönetimi, NATO üyeleri dışında Gürcistan, Yeni Zelanda, Güney Kore ve Japonya'dan da ilave asker talep ediyor.
NATO'nun Afganistan'daki operasyonu çerçevesinde Kabil Bölge Komutanlığını geçen ay bir yıl süreliğine ikinci kez devralan Türkiye'nin, Afganistan'da normalde 800 civarında bulunan asker sayısını, komutanlık görevi süresinde 1500 civarında tutması bekleniyor. Afganistan'daki askeri gücünü Kabil ve çevresinin güvenliğini sağlamakla görevlendiren Türkiye'nin bu ülkeye muharip güç göndermesi ise öngörülmüyor. (AA)

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.