Ahmedinejad : 'Bize göre nükleer enerji dosyası kapanmıştır'

Ahmedinejad : 'Bize göre nükleer enerji dosyası kapanmıştır'

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran halkının hakları konusunda hiçbir zaman müzakerelerde bulunmayacaklarını söyledi.

Ahmedinejad, 12 Haziran''da yapılan seçimlerin ardından toplanan ilk bakanlar kurulu toplantısı sonrasında düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, İran’ın öneri paketine değinerek, ''Bize göre nükleer enerji dosyası kapanmıştır. Uluslararası yasalar çerçevesinde ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliği içinde nükleer enerji faaliyetlerimize devam edeceğiz. İran halkının hakları konusunda hiçbir zaman müzakerelerde bulunmayacağız'' dedi.

Ahmedinejad, Batı ile müzakereler konusunda da, ''Bütün ülkelerin barışçıl nükleer enerji elde etmelerine imkân sağlanması, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve imhası konularında müzakerelere hazırız'' diye konuştu.

Yeni öneri paketlerinin hazır olduğunu kaydeden Ahmedinejad, ''5 artı 1 ülkelerine cevap niteliğindeki önerilerinin en kısa sürede ilgili tarafa sunulacağını'' söyledi.

Ahmedinejad , dünya sorunlarının çözümüne yönelik olarak da öneri paketleri hazırladıklarını ve onları da ilgili ülkelerin görüşüne sunacaklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, sorunların halledilmesinde diyalog, mantık ve müzakerelerin esas alınmasından yan olduklarını ve bu konuda tüm ülkelerle işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Ahmedinejad "Bölge ülkeleri arasında fitne çıkarma çabalarının devam etmesine rağmen İran'ın birçok Arap ülkesiyle ilişkileri gerçekten de çok iyi. Bize göre bütün Arap ülkeleri bizim için dosttur. Aramızdaki bazı sorunların devam etmesi mümkün değil. Çünkü bölgesel, ulusal, insani ortak çıkarlarımız var. Düşmanlarımız ortak." dedi.

Mısır ile İran arasındaki ilişkilere değinen Ahmedinejad "Biz, Mısır''da elçilik açmaya hazırız" diye konuştu.

''İran, gayri meşru siyonist İsrail rejimi dışında herkesle müzakereye hazır'' diyen Ahmedinejad, ''Bütün milletlerin dostuyuz ve onların haklarına saygı duyuyoruz'' ifadesini kullandı.

Ahmedinejad, ABD ile ilişkiler konusunda da Başkan Barack Obama'nın ''değişim'' vaadini hatırlattı ve ''değişim için henüz ciddi bir irade olmadığının anlaşıldığını'' söyledi.

Ahmedinejad, dünya meselelerinin çözümü konusunda Obama ile tüm medyanın önünde müzakereye hazır olduğunu bir kez daha tekrarladı.

ABD'de ay sonu yapılacak BM Genel Kurul toplantılarına katılacağını kaydeden Ahmedinejad, temasları kapsamında Amerikalı birçok grup ve kesimle görüşeceğini ve dünya basınına konuşacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, dünya genelindeki birçok değişimle birlikte yeni bir sürece girildiğini ve artık dünya sorunlarının çözümünde ortak katılımın gerekli olduğunu belirtti.

''Dünya sorunlarının çözümünde adalet ve tüm milletlerin hakkına saygı esası alınmalıdır'' diyen Ahmedinejad, ''Artık iki üç ülkenin bütün dünya için planlar yaptığı dönemler geride kalmıştır. Liberal demokrasi düşüncesi, istese de istemese de artık elini eteğini dünya siyasetinde çekmeli. 60 yıldır dünya yönetiminde etkili olan güçler de yolun sonuna gelmiş durumda'' ifadelerini kullandı.

Ahmedinejad, ''Bütün halkların katılımı ve işbirliği olmadan, adalet ve saygıyı esas alınmadan dünyanın hiçbir sorunu çözülemeyecek'' dedi ve Batılı ülkelerden ''tekelci politikalarını bir kenara bırakmalarını'' istedi.

ABD ve Avrupa ülkelerine seslenen Ahmedinejad, ''Onlar, sırça saraylarından inip tüm milletlerin hak ve hukukunu resmi olarak tanımalı ve herkese saygılı olmalılar. İran halkı, onların tavırlarındaki değişikliği olumlu karşılayacak'' diye konuştu.

Ahmedinejad, kabinesinin her alanda önemli kazanımlar elde edecek projelere sahip olduğunu kısa bir süre sonra hükümetinin başarılarının görüleceğini söyledi.

Ahmedinejad, hükümetinin mali krize, Irak ve Afganistan sorununa ilişkin olarak da çözümler sunabilecek kapasitede olduğunu kaydetti.

Seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra İran''da yaşanan olaylara değinen Ahmedinejad "İran halkı, krizi istisnai fırsata dönüştürmeyi başardı. İran hangi şart altında olursa olsun, haklarını savunacaktır" dedi.

Ahmedinejad, İran halkının son seçimlerde iki büyük zaferi elde ettiğini savundu. Seçimlere katılımın son derece fazla olması ve demokratik usullere uygun olduğunu savunan Ahmedinejad, İran halkının ikinci zaferinin de Tahran''da başgösteren olayların üstesinden gelebilmesi olduğunu ifade etti.

Liberal ve Kapitalist sistemin, dünyadaki mali krizi çözemediğini ifade eden Ahmedinejad, Liberalizm ve Kapitalizm''in yolun sonuna geldiğini vurguladı.

Ahmedinejad, yeni öneri paketin sunulması için 5+1 ülkelerinin temsilcileri İran’a davet edildiklerinin haberini de verdi.

(Irna)

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.