Ankara Erivan'ın tavrından endişeli

Ankara Erivan'ın tavrından endişeli
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile görüştü. Görüşmede, karşılıklı protokollerle başlayan sürece bağlılık teyid edildi. Ancak, Ermenistan Parlamentosu'nun protokollerden imza çekmeyi kolaylaştıran tasarıyı onaylaması Ankara'da tereddütle karşılandı. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, "Endişeye yol açıyor" dedi.

 

 

Diplomatik kaynaklar, "Ermenistan'ın hem Türkiye ile ilişkiler, hem de bölgenin istikrarı ile ilgili ne istediği konusunda tereddüt ve endişeye yol açıyor" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Ankara'nın rahatsızlığını, en üst düzeyde ABD'ye iletti, Ukrayna'da ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jones ve İsviçre Dışişleri Bakanı Kalmi-Rey  ile görüştü.

Bir diğer rahatsızlık da, 'soykırım yasa tasarı'sının 4 Mart'ta Amerikan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde görüşülecek olması.

Şubat ayı ortasında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ABD'ye gitmiş, bu rahatsızlığı iletmişti. Ancak Ankara bir adım daha atmaya, 4 Mart öncesi Washington'a bir heyet göndermeye hazırlanıyor.

Meclis Dış İlişkiler Komisyonu üyelerinin ABD'ye gidip, tasarının komiteden geçmemesi için görüşmeler yapması gündemde.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.