Ankara ile Tahran arasında arabuluculuk gerginliği

Ankara ile Tahran arasında arabuluculuk gerginliği

 

Suriye ile Irak arasındaki gerginlik, Ankara ile Tahran arasında arabuluculuk savaşına dönüştü.

Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Bağdat'ta 100 kişinin ölümüne neden olan patlamalardan dolayı gerginleşen Irak ile Suriye arasında arabuluculuk girişimlerine başlaması karşısında Tahran yönetimi de derhal harekete geçerek arabuluculuğa soyundu.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, İran Dışişleri Bakanı Manuşer Muttaki dün önce Suriye'nin başkenti Şam'a, ardından da Bağdat'a gitti.

Muttaki'nin Şam'da bulunduğu dakikalarda Davutoğlu Bağdat'ta iken, Davutoğlu'nun Şam'a geçtiği sıralarda Muttaki de Bağdat'a uçtu.

Haberi, "İran, Suriye ile Irak arasında arabuluculuk yapıyor" başlığıyla duyuran IRNA'ya göre, Muttaki Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüştü.

Habere göre, Suriye tarafının görüşlerini alan Muttaki, daha sonra Bağdat'a geçerek Cumhurbaşkanı Talabani ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüştü.

IRNA'nın, Bağdat-Şam gerginliğini düşürmeye yönelik girişimlerden söz ederken Türkiye'nin çabalarından hiç söz etmediği dikkat çekti.

Aynı saatlerde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile arabuluculuk girişimlerine Bağdat'tan başlamıştı. Bağdat'ta Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri El Maliki ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bir araya gelen Davutoğlu, İran'lı meslekdaşının Bağdat'a uçtuğu sırada kendisi de Şam'a geçti.

Davutoğlu da İran'lı meslekdaşı gibi, Şam'da Velid Muhallim ve Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile bir araya geldi.

(CNNTÜRK) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.