Aşağı ırk (!) Naziler'e üstün geldi

Aşağı ırk (!) Naziler'e üstün geldi

 

Berlin'de yapılan 1936 olimpiyatları, Hitler ve Nazi Almanyası için kaçınılmaz bir fırsattı. Onlar aryan Alman ırkının gücünü tüm dünyaya gösterecekler ve diğer ırklar karşısındaki zaferini ilan edeceklerdi.. Ancak olmadı...

 

100 metre koşu yarışmasında, alman atletler Amerika'dan gelen bir çiftçinin oğlu olan siyahi Jesse Owens'a yenildi. Yarışı tribünden izleyen Hitler, bir alt ırkın galip gelmesine o kadar sinirlendi ki, tribünü terketti. Tüm dünya basını bu olayı, "Hitler'in düşüşü" olarak verdi..

 

Ancak şu anda 83 yaşında olan alman spor gazetecisi Siegfred Mischner'in ortaya attığı bir iddia, ortalığı karıştırdı. Mischner, ertesi gün Owens'ın tüm gazetecileri yanına çağırdığını, kendilerine "hitler yarışmadan sonra geldi ve beni tebrik etti. El sıkıştık. Fotoğraf bile çektirdik" diyerek fotoğrafı gösterdiğini söyledi.. 

Alman gazeteci, " ben dahil birçok insan bu fotoğrafı gördük. Ama hiçbirimiz bu haberi yapmadık. Çünkü Hitler'i kötü göstermemiz isteniyordu. Tüm dünya ülkeleri de bunu böyle istediler" dedi..

 

Alman gazeteci Mischner, Hitler'in yarışmadan sonra tribünü terketmesinin doğru olduğunu ancak terketmeden önce ABD'li Owens'i tebrik ettiğini söyledi. "bu el sıkışma, ödül töreninden az önce gerçekleşti. Çok az kişi gördü" dedi. Owens, 1960'lı yıllarda Nazi Almanyası'nda zenci olarak yaşamanın, ABD'de zenci olarak yaşamadan daha kolay ve iyi olduğunu söylemiş ve büyük tepki çekmişti.
   

 

Vatan
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.