Asya Batıdan Hızlı Büyüyecek

Asya Batıdan Hızlı Büyüyecek

IMF, Çin ve Hindistan gibi Asya ekonomilerinin gelecek yıl beklenenden daha hızlı büyüyerek, önde gelen sanayileşmiş ülkelerden hızlı toparlanacakları tahmininde bulundu.

Uluslararası Para Fonu IMF, Çin, Hindistan ve Avustralya'nın şimdiden sağlam bir büyüme hızı yakaladıklarını vurguladı.

IMF'ye göre bu, hükümetlerin etkili bir şekilde uyguladığı ekonomiyi canlandırma paketleri ve küresel ticarette son dönemde gözlenen kıpırdanma sayesinde oldu.

Ancak IMF'ye göre Asya ekonomilerinin gelecek yıl kaydedeceği büyüme, kriz öncesindeki yıllarda yakalanan seviyenin bir hayli altında olacak.

Buna gerekçe olarak da, ekonomik kriz nedeniyle Batılı ekonomilerinin Asya mallarına talebinin düşmüş olması gösteriliyor.

Asya ekonomilerinin ortalama büyüme hızının son on yılda %6,7 olduğuna dikkat çeken IMF, gelecek yıl bu oranın 2009'da %2,5, 2010'da ise %5,75 olacağını duyurdu.

Çin'in 2009'da %8,5, 2010'da ise %9 büyüyeceği tahmininde bulan IMF, dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Japon ekonomisinin ise bu yıl %5,5 küçüleceğini, gelecek yıl ise sadece %1,75 büyüyeceğini belirtti.

(BBC)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.