Asya'da Dev Bir Serbest Ticaret Bölgesi Doğuyor

Asya'da Dev Bir Serbest Ticaret Bölgesi Doğuyor

Doğu Asya'da, Avrupa Birliği ve Kuzey Amerika serbest ticaret bölgesine rakip olacağı düşünülen yeni bir serbest bölge 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe giriyor.

Çin, dünya çelik sektöründe rekabetçi bir yapıya sahip
Serbest bölgenin içinde Çin ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'nin (ASEAN) altı kurucu üyesi yer alacak.Bu ülkeler Endonezya, Malezya, Singapur, Tayland, Filipinler ve Brunei.

Yeni serbest ticaret bölgesi, üye ülkelerin toplam nüfusu açısından dünyadakilerin en büyüğü olacak.Zira bölgeye dahil yedi ülkenin toplam nüfusu yaklaşık 1 milyar 900 milyon.

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN)'a üye ise toplam 10 ülke bulunuyor.Birliğin merkezi, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da yer alıyor.

Ekonomi muhabirimiz Andrew Walker, serbest ticaret bölgesinin Çinli imalatçıların ve hammadde ihraç eden Güney Doğu Asya ülkelerinin yararına olacağını söylüyor.

Andrew Walker ayrıca, ASEAN üyesi ülkelerden Vietnam ve Kamboçya'nın da, beş yıl içinde yeni serbest ticaret bölgesine dahil olmalarının beklendiğini belirtiyor.

Amaç rekabet
Yeni serbest ticaret bölgesinin amacı ise bölgeler arası ticareti artırmak olarak açıklanıyor.Asya'nın son krizle zayıflayan kalkınmış ekonomilere olan bağımlılığını azaltmak da yeni birliğin amaçları arasında.Anlaşma uyarınca yatırımcıların önündeki engeller azaltılacak.

Ayrıca ticari malların yüzde 90'ında da gümrük vergileri kaldırılacak.Ancak Endonezya ve Filipinler'de bu yeni ticaret bölgesine yönelik bir muhalefet de var.

Bu ülkelerde tekstil, ayakkabı ve çelik gibi sektörler ucuz Çin ithal malları karşısında kırılgan bir görünüm arz ediyor.

(bbc)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.