Ateşkes anlaşma (taslak) metni: Libya'ya Türk askeri gidişi duracak

Ateşkes anlaşma (taslak) metni: Libya'ya Türk askeri gidişi duracak
21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü uzmanlarından Turgut Adsız'ın Alarabiya haber sitesinden aktardığına göre, Hafter ve Serrac arasında Libya ateskeş anlaşmasının taslak maddeleri sızdı.

Moskova'da Rus ve Turk heyetleri gözetiminde taraflar arasında görüşülen anlaşma aşağıdakileri kapsayacak:

-Rusya ateşkes sürecini denetlemek için Libya'ya Rus heyetleri gönderilmesini denetleyecek.

-Hali hazırda Libya'ya Türk birlikleri gönderilmesinin dondurulması konusunda Rusya ile anlaşma yapılarak Türk birliklerinin Trablus'a gönderilmesinin durdurulması.

-Ateşkesin uluslararası denetimi. BM ateşkesi uluslararası taraf olarak denetleyecek.

-Ateşkes Mutabakat hükümeti ve Libya Ulusal ordusu güçlerinin çekilmelerini ve herhangi bir koşul olmaksızın kışlalara dönme ve sadece siyasi çözümü kapsıyor.

-Bazı silahlı milisler silahlarını teslim edecek. Hali hazırda üzerinde anlaşılıyor.

-Bir yandan Mutabakat hükümeti diğer taraftan Libya parlementosu ve ordu komutanı Hafter arasında görevler ve yetkilerin paylaşılması.

-Hafter ve Serrac'ın her ikisini bağlayan belge imzalanacak. Her ikisi bu belgeye bağlıdır ve ondan geri adım atmak mümkün değildir.

-En belirgini terörle ve terörist örgütlerle mücadele olmak üzere Libya Ulusal ordusunun görevleri olacak. Bu daha sonra Serrac ile eşgüdümden sonra olacak.
-Mutabakat hükümetinde değişikler yapmak için müzakereler var ancak hala erken aşamada.

-Deniz ve kara kapılarının uluslararası denetimi. Ulusal Ordu petrol ve gaz kuyularının güvenlik altına alınması görevlerini üstlenecek. 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.