Avrupa Birliği’nden Türkiye için skandal karar!

Avrupa Birliği’nden Türkiye için skandal karar!
Avrupa Birliği’nden Türkiye ile ilgili skandal bir karar alındığı iddia edildi. Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları ve Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği Barış Pınarı Operasyonu nedeniyle Türkiye’ye yapılacak katılım öncesi yardımı yüzde 75 kıstı. AB’nin Türkiye’de demokrasinin gelişmesi için yapılacak yardımlarda ise kesintiye gitmeyeceği öğrenildi.

Almanya’dan Funke Mediengruppe gazetesinin haberine göre, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrel tarafından Avrupa Parlamentosu’na gönderilen mektuba ulaştı. Buna göre; AB, Türkiye’ye yapılacak katılım öncesi yardımı yüzde 75 kıstı.

Bu bağlamda AB Türkiye’ye sadece 168 milyon Euro yardımda bulunacak ve bu fonun 150 milyon Euro’su demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi konusunda harcanacak. Geri kalan 18 milyon Euro ise kırsal kalkınmaya ayrılacak.

İspanyol siyasetçi, AB’nin kesintisine gerekçe olarak ise Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nı ve Kıbrıs Adası açıklarında yaptığı sondaj çalışmalarını gösterdi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.