Avrupa Birliği'nin Afganistan Stratejisi

Avrupa Birliği'nin Afganistan Stratejisi

Afganistan’da güvenlik durumu giderek kötüleşirken, Lüksemburg’da bir araya gelen AB dışişleri bakanları yeni bir strateji üzerinde anlaştı.

Stratejinin asıl hedefi, AB’nin sivil yardımlarının arttırılmasını ve özellikle Afganistan hükümetine destek verilmesini öngörüyor. Dışişleri bakanlarına göre, Avrupa Birliği’nin sivil angajmanı NATO’nun askeri misyonu kadar önem taşıyor.

AB Dönem Başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt, güvenliğin önem taşıdığını, ancak işleyen bir devlet olmaksızın hiçbir amaca ulaşılamayacağını söyledi:

“Askeri çabalar Afganistan’da başarı sağlanması için belirleyici. Ancak siyasi ve sivil yeniden yapılanma gerçekleştirilmeksizin sağlanacak bu başarı hiçbir şeye hizmet etmeyecektir. Binlerce ek asker gönderebiliriz. Ancak siyasi ve sivil alanda başarısız olduğumuz takdirde ne yaparsak yapalım hiçbir işe yaramaz.”

Pakistan stratejinin parçası

Yeni strateji kapsamında Avrupa Birliği Komisyonu, Afganistan’a olduğu kadar Pakistan’a da desteğini arttıracak. Ayrıca kendi politikalarında da eksiklikler gören Birlik bu açığını kapatmak istiyor. 2008 yılı için 400 olarak belirlenen polis eğitmeninden bugüne kadar ancak 250’sinin Afganistan’da görev yapmaya başlamış olması AB’yi bir hayli mahcup eden bir durum. Zira o koşullarda eğitmen olarak Afganistan’a gitmek isteyen çok uzman bulunamıyor.

Tartışmalı seçimler

Afganistan’da yapılan son devlet başkanlığı seçimlerinde usulsüzlerin yaşanması, AB’yi zora sokan bir diğer gelişme. Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb, Afganistan’da demokrasi hedefi konusunda şu yorumu yaptı:

“Bizler bir gece içinde Afganistan’da kusursuz bir demokrasinin inşa edilmesine tanıklık etmeyeceğiz. ABD’nin kurucusu Jefferson’un demokrasisi olmayacaktır. Yani bu konuda sabırlı olmalıyız. Şu anda en önemli konu ülkedeki güvenliğin bir ölçüde sağlanabilmesi.”

AB Dönem Başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile rakibi eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah arasında ikinci tur seçim yapılacak olmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Afganistan’da yeni bir başlangıcın olması gerektiği konusunda şüphe yok. Devlet başkanlığı seçimleri boyunca yaşananlar ve tanık olduklarımız hem ülke içinde hem de ülke dışında güvensizliğe yol açtı. Bu güvensizliğin tamir edilmesi gerekir.”

(Deutche Welle)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.