Avrupa'dan Türkiye'ye IŞİD'lilerin iadesi konusunda çağrı

Avrupa'dan Türkiye'ye IŞİD'lilerin iadesi konusunda çağrı
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Pazartesi akşamı Brüksel'de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, söz konusu kişilerin Almanya'da mahkeme önüne çıkarılabilmeleri için IŞİD'le bağlantılarını somutlaştıracak delillerin ortaya konması gerektiğini belirtti.

Maas bu nedenle, "söz konusu kişilerin tutuklanmaları ya da mahkeme önüne çıkartılabilmeleri için yeterli delillere ihtiyaç duyulduğunu" ifade etti. Maas bunun için de Türk hükümetinin bu konudaki ayrıntılı bilgileri kendilerine iletmesi beklentisini taşıdıklarını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, hali hazırda Türk yetkililerle istişare halinde olduklarını vurgulayarak "bu hafta içinde Almanya'ya 10 kişinin iade edileceğini ve şu an için bu kişilerin kadın ve çocuklar olduğu bilgisinin kendilerine iletildiğini" söylerken,  söz konusu kişilerin IŞİD'le herhangi bir bağlantısının bulunup bulunmadığının belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ise, Brüksel'deki AB Dışişleri Bakanları toplantısı çerçevesinde yaptığı açıklamada Türkiye'nin yakaladığı IŞİD'lileri iade açıklamasını eleştirdi. Planlanan iadelerin Avrupa ve Ortadoğu'nun güvenliğini tehlikeye atabileceği uyarısında bulunan Asselborn, "Bu barbarların serbest kalmaları mutlaka engellenmeli. Türkiye'nin bu konuda verdiği emirler yakışıksız" dedi.

Asselborn Türkiye'yi AB ve NATO ülkeleriyle birlikte hareket etmeye çağırdı. Lüksemburg Dışişleri Bakanı, IŞİD'le mücadele için oluşturulan uluslararası koalisyonunun yıllardır bu konuda önemli başarılar elde ettiğini hatırlatarak, Türkiye'nin münferit adımlarının bu konudaki çabaları tehlikeye atabileceğini söyledi.

Asselborn, "Şayet söz konusu kişiler serbest kalacak olurlarsa, bu yöndeki tüm çabalar boşuna verilmiş olacak" dedi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.