Avustralya'dan ABD'nin Hürmüz Boğazı koalisyonuna katılım kararı

Avustralya'dan ABD'nin Hürmüz Boğazı koalisyonuna katılım kararı
Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ABD ve İngiltere öncülüğünde Hürmüz Boğazı'ndaki güvenliği sağlamak adına kurulacak koalisyon güçlerine hava ve denizden katkıda bulunacaklarını açıkladı. 

Başkent Canberra'daki Federal Parlamento'da, Savunma Bakanı Linda Reynolds ve Genelkurmay Başkanı Angus Campbell ile basın toplantısı düzenleyen Avustralya Başbakanı Scott Morrison, hükümetinin Hürmüz Boğazı kararını duyurdu.

Morrison, ABD ve İngiltere öncülüğünde kurulacak koalisyona, gözetleme uçağı ve savaş gemisiyle destek vereceklerini, petrol tankerlerinin serbestçe hareket etmesini sağlamanın Avustralya'nın çıkarına olduğunu açıkladı. 

Bölgedeki nakliyenin aksatılmasının Avustralya'nın ulusal çıkarları için tehdit oluşturduğuna dikkkat çeken Morrison, "Yani ekonomimiz için potansiyel bir tehdit" ifadelerini kullandı. 

Başbakan Morrison ile Savunma Bakanı Reynolds, Avustralya'nın Hürmüz Boğazı'ndaki rolünün yalnızca nakliye yollarını korumakla sınırlı olacağının, gözetleme uçağı ve savaş gemisinde de toplam 200 askeri personelin görev yapacağını söyledi. 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.