Avusturya IŞİD'lilerin çocuklarını ülkeye kabul etmeye karar verdi

Avusturya IŞİD'lilerin çocuklarını ülkeye kabul etmeye karar verdi
Suriye'de öldüğü düşünülen Avusturya vatandaşı IŞİD üyesinin mülteci kampında tutulan çocuklarının Viyana'daki ailelerine verilmesi kararlaştırıldı. Avusturya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Peter Guschelbauer, yapılan DNA testlerinin ardından mahkemenin çocukların Viyana'daki anneannelerine verilmesine karar verdiğini açıkladı. Bu Avusturya'nın IŞİD üyelerinin ailelerinin iadesi yönünde aldığı ilk karar olma niteliği taşıyor. 

Şu anda El Hol mülteci kampında bulunan bir ve üç yaşlarındaki erkek çocukların Avusturya vatandaşı annesinin 2014 yılında, 15 yaşındayken IŞİD'e katılmak için bölgeye gittiği ve annenin öldüğü düşünülüyor.

Guschelbauer, "İki öksüz çocuğu getirme kararı aldık ve hazırlıklara başladık. Bu bölgeden yaptığımız ilk geri iade olacak" ifadelerini kullandı. Sürecin birkaç hafta sürebileceğini de sözlerine ekleyen Guschelbauer, ileride en az üç çocuğun daha geri getirileceğini açıkladı.

 

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.