Azerbaycan PKK İçin Yasa Hazırlığı Yapıyor

Azerbaycan PKK İçin Yasa Hazırlığı Yapıyor

Azerbaycan Ermenistan’ın müttefiki olduğunu iddia ettiği PKK’yı terörist örgüt ilan etmek için yasa hazırlıkları yapıyor.
Azerbaycan’ın önemli haber portallarından News.az haber sitesinde Azerbaycan Milli Meclis Üyesi Cemil Hasanlı ile yapılan bir röportaj yer aldı. Hasanlı, konuyu gündeme getirmesinin nedenini açıklarken, “Ben dâhil değişik parlamenterler konuyu birçok kez Meclis gündemine getirdi. PKK’nın Türkiye ve geniş bir bölge için ciddi bir tehdit haline geldiğini düşünüyorum. Türk parlamentosunda iki milletvekilinin vekillikleri PKK’yı destekledikleri için düşürüldü. Aynı zamanda PKK ve Ermenistan terörist örgütleri arasında işbirliğini kanıtlayan yeterli kanıtlara sahibiz. Ermenistan’ın PKK’ya desteği konusunda da kanıtlarımız var. Ayrıca iki ülke parlamentoları, özellikle de Avrupa ülkeleri PKK’yı bir terörist örgüt olarak tanıyor. Biz de aynı adımları atmalıyız” dedi.

-PKK’NIN AZERBAYCAN’A İLİŞKİN PLANLARI DA VAR-

Hasanlı, PKK’nın Türkiye’nin güneydoğusunda terör eylemlerine girişen bir terör örgütü olduğunu, Ankara için ciddi bir endişe kaynağı oluşturduğunu belirterek, “Türkiye bizim dost ve kardeş ülkemiz. Biz dünyada bizim sorunlarımızı kendi sorunu gibi gören tek ülke olan Türkiye’ye ilişkilerimizi değişik süreçlerden geçerek sürdürdük. Azerbaycan tarafındaki araştırmalar PKK’nın ülkemize karşı belirli planları olduğunu ortaya çıkardı. Bu koşullar altında PKK’nın bir terörist örgüt olarak tanınması Azerbaycan’ın milli çıkarlarına hizmet edeceğini düşünüyorum” dedi. PKK’nın Azerbaycan’a doğrudan tehdidinin ne olduğuna ilişkin bir soruya Hasanlı şöyle dedi:

-PKK ERMENİSTAN’DA EĞİTİLİYOR, SİLAH İHTİYAÇLARI ORADAN KARŞILANIYOR-

“Örgütün doğrudan tehdidi, Ermenistan’ın müttefik olmasıdır. Bizim için daha büyük bir tehdit olamaz. PKK üyeleri Ermenistan’da eğitiliyorlar, silah ihtiyaçları Ermenistan tarafından karşılanıyor ve PKK üyelerinin işgal edilmiş Azerbaycan topraklarında yerleştirildiklerine ilişkin gerçekler var. Bu Azerbaycan için tehdit değil mi?”
Azerbaycan’ın PKK’yı terörist örgüt olarak tanımakla ne yarar sağlayacağı sorusuna ise Cemil Hasanlı, uluslar arası hukuka uygun hareket etmek zorunda olduklarını, Azerbaycan’ın PKK’yı terörist örgüt olarak tanıyan ilk ülke olmayacağını belirterek yanıt verdi. Hasanlı, “ABD ve birçok Avrupa ülkesi onu zaten terörist örgüt olarak tanıdı. İnsan hakları, demokrasi ve uluslar arası hukuka saygılı ülkelerin büyük bir bölümü de aynısını yaptı. Bu sorunun bir tarafı. Diğer tarafı ise PKK’nın kardeş ülkemizin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı için tehdit oluşturmasıdır. Onu terörist örgüt olarak tanıyarak Türk-Azerbaycan dostluk ve kardeşliğini uygulamada daha da güçlendirmiş olacağız” dedi.
Hasanlı, Kürt terörünün Azerbaycan’a da zarar verip vermeyeceği sorusuna ise, “Azerbaycan’daki Kürtler bizim vatandaşlarımız ve onlarla bir sorun bulunmuyor. Kürtler Türkiye, Suriye ve İran’da yaşıyorlar fakat bu tüm Kürtlerin PKK üyesi olduğu anlamına gelmiyor. İran’daki Kürt partileri ülkenin yönetiminde bile önemli makamlarda bulunuyor” karşılığını verdi. (ANKA)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.