Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri 100 yaşında

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri 100 yaşında
26 Haziran Azerbaycan'da Silahlı Kuvvetler Günü olarak kutlandı.

Askeri geçit törenini binlerce kişi izlemeye geldi. Sıcak hava ve yoğun trafik, insanların bu geçit törenini izlemeye gelmesini engelleyemedi. Bu, halkın orduya olan sevgisinin açık bir örneğidir.

26 Haziran 1918'de Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararı ile Azerbaycan'daki ilk düzenli askeri birlik olan Apsid'de Kolordu kuruldu. O zamanlar, Savunma Bakanlığı ve liderliğini temsil eden Samad Bey Mehmandarov, Aliağa Shikhlinski ve diğer askeri şahsiyetler, Azerbaycan'daki ordu yapısında önemli reformlar yaptılar.

Azerbaycan'da modern ordu teşkilatlamasını 1969 yılında Haydar Aliyev, ulusal kadroların hazırlanmasını hedeflemiş ve böylece Azerbaycan'daki ordu yapılanması başlanmıştır. Jamshid Nakhchivanski'nin adını taşıyan bir askeri okul Bakü'de açıldı. Gençlerin okulun yanı sıra ülkenin dışındaki askeri okullarda yer alması, Azerbaycan için profesyonel kadronun eğitimine büyük bir ivme kazandırdı.

Azerbaycan devletinin bağımsızlığının yeniden ilan edilmesinden sonra, ülke askeri alanda ciddi bir krizle karşı karşıya kaldı. Düzenli ordusuna sahip olmayan Azerbaycan'ın ana görevi, Karabağ'daki savaşlarda durumu kontrol etmek oldu ki bu da çok zordu. 

Ancak, tüm ülkenin kaynakları savaşta yenilgiyi önlemek için yavaş yavaş milli ordulara seferber edildi. İlk ciddi adımlar gönüllü taburlardan düzenli orduya geçildi. Kısmi askeri seferberlik ve ordu istihdamı. 9 Ekim 1992'de Bakü'de düzenlenen askeri tören, ordunun güvenini ve ilgisini artırmanın yanı sıra vatanseverlik ruhunu arttırmak için atılmış bir adımdı.

Ülkenin askeri üssü, 1993 yılı sonunda kuruldu. Azerbaycan'da yasadışı silahlı birimler kaldırılmış, tek bir komuta merkezi ve düzenli orduya geçilmiştir..

Haydar Aliyev'in emriyle 22 Mayıs 1998'de, Milli Ordu'nun yapımında ardı ardına gelen geleneklerin yeniden kazanılması için önemli bir adım atılmış ve 26 Haziran'da Silahlı Kuvvetler Günü ilan edilmiştir.

Bugün, Azerbaycanlı subaylar dünyanın birçok ülkesinde yüksek askeri okullarda eğitim görüyor.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.