BAE, İran'a silah taşıyan gemiye el koydu

BAE, İran'a silah taşıyan gemiye el koydu

 

BM'deki basına yansıyan haberlere göre, roketatar mühimmatı ve diğer silahların bulunduğu Bahama bandıralı gemiye BAE yetkilileri 14 Ağustos'ta el koydu ve durumu BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore Yaptırımlar Komitesine bildirdi.

 

"ANL-Australia" isimli geminin Avustralyalı bir firmaya ait olduğu ve Kuzey Kore'den İran'a gittiği öğrenildi.

 

Yaptırımlar Komitesinin de 25 Ağustosta Kuzey Kore ve İran'a gemiyle ilgili durumu bildiren ve kendilerinden 15 gün içinde yanıt beklendiği ifade edilen birer mektup gönderdiği öğrenildi.

 

İsimlerini açıklamayan Batılı diplomatlar hem Kuzey Kore'nin hem de İran'ın BM Güvenlik Konseyinin Kuzey Kore'ye karşı kabul ettiği 1874 sayılı yaptırım kararına aykırı davrandığını savundu.

 

Kuzey Kore'nin geçen mayıs ayında yaptığı ikinci füze denemesinin ardından Güvenlik Konseyinin 12 Haziran'da aldığı 1874 sayılı yaptırım kararıyla, Kuzey Kore'nin silah ihraç etmesi tümüyle yasaklanmış, BM ülkelerinden de şüpheli gemileri arama ve gemilerde silah bulmaları durumunda bunlara el koyup durumu BM Yaptırımlar Komitesine rapor etmeleri istenmişti.

 

Güvenlik Konseyi Kuzey Kore Yaptırımlar Komitesinin başkanlığını bu yılın başında Konsey üyesi olması dolayısıyla yürüten Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği yetkilileri konuyla ilgili olarak Komiteye bilgilendirme yapıldığını, bu çerçevede Komitenin konuyu halen değerlendirmekte olduğunu ve taraflardan bilgi istenildiğini söyledi.

 

(CNN TÜRK)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.