Ban Ki-Moon: İran ile UAEK arasındaki ilişkiler yükselmiştir

Ban Ki-Moon: İran ile UAEK arasındaki ilişkiler yükselmiştir

Avusturya’da yayımlanan Standard gazetesine demeç veren Birleşmiş Millietler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, İran ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu arasındaki ilişkiler hakkında değerlendirme yaparak, İran’ın nükleer çalışmaları hususunda yanıtlanması gereken sorular olduğundan bu çalışmalara yönelik kuşkular devam ettiğini iddia etti.

BM Genel Sekreteri, “İran BM Güvelik Konsey’nin sorularına yanıt vermeli” dedi.

İran’ın UAEK ile olumlu, yapıcı ve sürekli yaptığı işbirliğini görmezlikten gelen Ban Ki-Moon, İran’ın UAEK ile işbirliğini devam etmekle birlikte Güvenli Konseyi’nin uyarılarını göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri, İran İslam Cumhuriyeti ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu arasındaki ilişkilerin yükseldiğini de ifade etti.Ban Ki-Moon, “Güvenlik Konseyi’nin kesin kararından önce Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu İran’ın nükleer çalışmaları hususundaki kendi kesin kararını ilan etmeli” şeklinde konuştu.

Bir soru üzerinde Ban Ki-Moon, yeniden Cumhurbaşkanı olarak seçildiği için Ahmedinejad’a tebrik mesajı göndermesinin BM Genel Sekreteri için rütin bir işlem olduğunu da kaydetti.

(Mehr News)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.