Barzani'den Kürt Açılımı'na destek

Barzani'den Kürt Açılımı'na destek

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani, Türk hükümetinin "Kürt açılımı" sürecine güçlü destek verdiklerini açıkladı.

 

 

Ancak Kürt meselesinin çözümünde askeri yollar ya da siyasi baskıları içeren bir seçeneğin parçası olmayacaklarını söyledi.

ABD'deki düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü'nde konuşan Barzani, "terör örgütü PKK'nın silahları bırakmaması ve Türkiye'nin terör örgütüne karşı operasyonlarına devam etmesi halinde tutumunun ne olacağına" ilişkin bir soru üzerine, şu anda Türkiye'de bir açılım siyasetinin yürütüldüğü ne ve soruna barışçıl çözüm bulunması yolunda çabalar verildiğine işaret ederek, buna odaklanmak gerektiğini kaydetti.

"Demokratik açılım" sürecine, sorunun çözümüne barışçıl yaklaşıma ve hükümetin bu meseleyi çözme girişimlerine çok güçlü destek verdiklerini belirten Barzani, "Hepimiz askeri yollar ya da siyasi baskıların hiçbir zaman çözüm getirmediğine ikna olmuş durumdayız, ama eğer bu seçenek seçilirse, bunun bir parçası olmayacağız" dedi.

Mesut Barzani, Türkiye ile Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetim arasındaki ilişkilere yönelik soru üzerine de, Türkiye ile ilişkilerinin geliştiğini, iki taraf arasında ekonomik ve enerji alanında çok büyük bir işbirliği olduğunu kaydetti.

"Kürt açılımı" sürecinin de bu ilişkilerin geliştirilmesinde yardımcı olduğunu, aralarındaki ilişkilerin hükümetin açılım siyasetinin desteklenmesinde önemli rol oynayabileceğini ifade eden Barzani, "Türkiye'nin, bölgesel yönetimin kendisine tehdit olmadığını fark ettiğini" savundu.

Barzani, DTP'nin kapatılmasına ilişkin de, "Anayasa Mahkemesinin kararını doğru bulmuyoruz, bunun başlatılan barış sürecine hizmet edeceğine inanmıyoruz. Demokrasiye aykırı bir karar. Türkiye'deki Kürt kardeşlerime tavsiyem, olumlu tavır takınmaları ve Türk hükümetiyle işbirliği yapmaları ki bu sayede bu fırsatı kaçırmayalım, barışçıl sürecin takibini sürdürelim" diye konuştu.

"Barış süreci"nin devamında Türkiye ile yakın diyalog içinde olduklarını ifade eden Barzani, bir başka soru üzerine, "İran'da, Suriye'de, Türkiye'de, nerede olursa olsun Kürt halkına karşı insani olmayan davranışlara karşıyız ve Kürtlerin haklarını savunuyoruz. Tavsiyem, bu hedefin güç ya da şiddet kullanarak değil, barışçıl ve demokratik yollarla takip edilmesi" dedi.

Barzani, bölgesel yönetim olarak Türkiye ile Irak ve Avrupa ile Irak arasında köprü rolü oynayabileceklerini bildirdi.

Konferansta Kerkük ile ilgili çok sayıda soruyla muhatap olan Barzani, Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerle ilgili meselelerin çözümünde Anayasa'nın 140'ıncı maddesinden daha iyi bir alternatifi şu ana kadar görmediklerini, en doğru olanın, kendi geleceklerini belirlemede halkın oylarına başvurulması olduğunu savundu.

Barzani, Kerkük konusunda 140'ıncı maddenin dışında sunulan alternatiflerin, sorunun çözümüne katkı sağlamadığı gibi daha da karmaşıklaştırdığı görüşünü ileri süren Barzani, bu konuda ABD'nin tutumuna dair soruya, "ABD'nin politikası açık, Irak anayasasına ve 140'ıncı maddeye desteğini dile getirdi. Bu bize yeterli" diye konuştu.

Bağdat merkezi hükümetiyle aralarında petrol ve doğal gaz gelirlerinin paylaşımı, peşmergelerin statüsü gibi sorunlara da değinen Barzani, doğal kaynak gelirlerinin paylaşımı konusunda merkezi hükümetin kendilerine ayırdığı yüzde 17'lik dilimden daha fazlasını hak ettiklerini, bölgesel yönetime düşen payın merkezi hükümetin kontrolünde olmayan ayrı bir hesaba aktarılması ve konunun kendilerine karşı bir baskı unsuru olarak kullanılmaması gerektiğini söyledi.

netgazete.com

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.