'Batı bize atom bombası vermeye dahi hazır'

'Batı bize atom bombası vermeye dahi hazır'

İran lideri Ahmedinejad'dan ilginç açıklama

 


 

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "Nükleer enerji faaliyetlerinden vazgeçmeleri için Batı'nın atom bombası dahi verebileceğini" ileri sürdü.

Ahmedinejad, yurt içi gezileri kapsamında gittiği Güney Horasan eyaletinde yaptığı konuşmada, ülkesinin nükleer enerji programı ve Batılı ülkelerle müzakereler konularında açıklamalarda bulundu.

Batılı ülkelerin en başından beri İran'ın nükleer enerji faaliyetlerine karşı olduğunu ifade eden Ahmedinejad, "Eminim ki, uranyum zenginleştirme teknolojisine sahip olmamamız için Batı bize atom bombası vermeye dahi hazır" diye konuştu.

Ahmedinejad, "Onlar, son 3-4 yıldır uranyum zenginleştirmeyi kenara bırakın, biz size nükleer santral yapalım ya da her ne istiyorsanız verelim diyordu" ifadesini kullandı.

"Bir millet kendine güvenir ve direnirse büyük güçler bile onun karşısında yenilgiye uğrar" diyen Ahmedinejad, Batılıların bunu bildiği için İran halkının önünü kesmeye çalıştıklarını ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı, "Hak, müzakere edilir mi ki" diye sordu ve "Haklarını müzakere eden bir millet, haklarının bir kısmını elden çıkarmış demektir" dedi.

Tahran'daki araştırma reaktörüne yakıt temini konusundaki önerilerinin zamanla sınırlı olduğunu ve sonsuza kadar bekleyemeyeceklerini karşı tarafa ilettiklerini de belirten Ahmedinejad, uzlaşma için hala kapıların açık olduğunu söyledi.

Terör örgütü Cundullah'ın başı Abdulmelik Rigi'nin yakalanması konusunda da açıklamalarda bulunan Ahmedinejad, ABD ve diğer bazı müttefik ülkeleri kastederek, "Onlar terörizmle mücadele etmek istediklerini söylüyorlar, ancak biz bu sözün yalan olduğunu biliyoruz. Terörist yakalamak istiyorsanız nasıl olur da ona pasaport temin ediyorsunuz" diye sordu.

Hiç kimsenin burnu kanamadan Rigi'nin ele geçirildiğini belirten Ahmedinejad, terörist yakalamanın da bir yolu olduğunu ve kendilerinin bu konuda örnek alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Haberturk.com

 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.