Belarus, Batı dünyasına göz kırptı

Belarus, Batı dünyasına göz kırptı

 

 

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Batı dünyası ile ilişkileri düzeltmeye hazır olduklarını, ancak kendi iktidarını zor sokacak hiçbir baskıya da fırsat vermeyeceklerini açıkladı.

 

2 yıl önce, Rus enerjisinin taşınmasıyla ilgili Moskova ile Minsk arasındaki meydana gelen sürtüşmeden sonra, Belarus Devlet Başkanı batıya yakınlaşma adımları atmaya başlamıştı.

 

Belarus resmi haber ajansı BELTA’nın geçtiği habere göre, Haftaya Perşembe Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’le bir araya gelecek olan Lukaşenko, “Eğer batı durumdan faydalanarak Lukaşenko’ya bir şekilde baskı yapmayı düşünüyorlarsa yanılıyorlar” açıklamasını yaptı.

 

Rusya ile iyi ilişkiler içinde olan Belarus, son dönemlerde bu ülke ile sık sık gerginlik yaşamaya başlamıştı. Son olarak Rusya, Belarus ürünlerine gümrüklerde kısıtlama getirmişti. Bunun üzerine de Aleksander Lukaşenko, Rusya ile yürütülen 'birlik devleti' projesini tamamlanmamış bir çalışma olarak nitelemişti.

 

(Amerika’nın Sesi) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.