Belçika Savcılığı, DHKP-C sayfasını kapattı

Belçika Savcılığı, DHKP-C sayfasını kapattı

Belçika'da Savcılık, yasadışı terör örgütü DHKP-C üyelerine ilişkin Brüksel Temyiz Mahkemesi tarafından geçen ay verilen kararına itiraz etmeyeceğini belirterek "bu sayfayı kapatacağını" ve Yargıtay'a gitmeyeceğini açıkladı. Davada müdahil taraf olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ise kararı temyize götüreceği bildirildi.

Brüksel Temyiz Mahkemesi, DHKP-C ve üyeleriyle ilgili davayı 23 Aralık 2009 tarihinde sonuçlandırmış, 3 kişiye tecilli hapis cezaları vermiş, 3 kişiyi de suçsuz bularak beraat ettirmişti.

Mahkeme kararına göre, Belçika'da işledikleri suçlar çerçevesinde yargılanan DHKP-C üyelerinden Fehriye Erdal 2 yıl, Musa Asoğlu 3 yıl, Kaya Saz 2 yıl tecilli hapis cezasına çarptırılmıştı.

Mahkeme, bu sanıkları, "terör örgütü üyesi" olmak ithamından aklarken, "suç örgütü" yerine de, "çete" tanımlamasını tercih etmiş, savcılığın ağır ithamlarının kanıtlarını yetersiz “bulmuştu”.

Brüksel Temyiz Mahkemesi, diğer sanıklardan Bahar Kimyongür, Şükriye Akar Özordulu ve Zerrin Sarı'yı da suçsuz bularak beraat ettirmişti.

Mahkeme kararında, sanıkların üzerinde bulunan silah ve belgeler de dikkate alınmazken, Asoğlu'nun "çete başı" olarak tanıtılması dikkat çekmişti.

TEMYİZ SÜRESİ

Mahkemenin kararına itiraz süresi bugün dolarken, Federal Savcılık bir açıklama yaparak temyiz için Yargıtay'a başvurmayacağını bildirdi.

Savcılık Sözcüsü Lieve Pellens, "Brüksel Temyiz Mahkemesinin kararını dengeli ve gerekçeli bulduklarını" söyleyerek, “Artık bu sayfayı kapatma zamanının geldiğini düşünüyoruz” dedi.

Sözcü, Türk Devleti'nin temyize gitme kararının hatırlatılması üzerine, böyle bir durumda, "normalde" Savcılığın da izlemesi gerektiğini, ancak bunun zorunlu olmadığını ve Türkiye'nin itirazına katılmayacaklarını vurguladı.

Türk Devleti'nin avukatı Kris Vincke ise, basına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kararı temyize götüreceğini ve gerekli başvuruları yaptığını bildirdi.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.