Bill Gates'ten koronavirüsle mücadele için 100 milyon dolar bağış

Bill Gates'ten koronavirüsle mücadele için 100 milyon dolar bağış
Microsoft'un kurucusu Bill Gates ve eşi Melinda Gates, Çin'de yayınlan ve yüzlerce kişinin ölümüne yol açan koronavirüs için 100 milyon dolar bağışladıklarını duyurdu.

Çift yaklaşık bir hafta önce koronavirüsle savaş için 10 milyon dolar bağış yapmıştı.

Bill ve Melinda Gates Vakfı'ndan yapılan açıklamada, "Kurumumuz, ölümcül virüsün teşhisi, karantina süreci, tedavi çalışmaları, riskli insanların korunması ve aşı geliştirilmesi ve salgının kontrol altına alınmasına yardım edecek" denildi.

Açıklamada, aşı geliştirilmesi, tedavi ve teşhis için 60 milyon dolar, virüsten etkilenen bölgelerde insan sağlığının korunması ve teknik destek için 20 milyon dolar, Güney Asya ve Sahra altı Afrika'sında hastalıktan korunma yöntemlerinin geliştirilmesi için de 20 milyon dolar ayrıldığı bilgisine yer verildi.

Açıklanan meblağın Gates Vakfı'nın daha önce yakın çalışmalarda bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Salgın Hazırlık İnovasyonları Koalisyonu (CEPI) gibi salgın hastalıklara karşı korunma ve aşı geliştirme gibi konulara odaklanan kurumlara aktarılacağı ifade edildi.

Gates Vakfı tepe yöneticisi (CEO) Mark Suzman yaptığı açıklamada, "Bu salgına bilim rehberlik etmeli, korku değil. Dünya Sağlık Örgütü'nün aldığı kararlara göre hareket edilmeli." diye konuştu.

DSÖ ise, Çin ve ABD dışındaki ülkedeler de dahil olmak üzere koronavirürün tedavisinin bulunması ve hastalıktan korunmak için en az 675 milyon dolara ihtiyaç olduğunu belirtiyor.


 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.