Bir kehanet: "Türkiye büyük bir güç olacak"...

Bir kehanet: "Türkiye büyük bir güç olacak"...

 

 

Türkiye’nin önümüzdeki 100 yılda “büyük bir güç” olacağı tahmininde bulunuldu. ABD’li küresel istihbarat şirketi Stratfor CEO’su George Friedman, önümüzdeki asırda bugün dost olan ülkelerin uzayda savaşacaklarını, nüfusları azalacağı için sanayileşmiş ülkelerin göçmen işçileri için birbiriyle rekabet edeceklerini savunurken Polonya, Türkiye, Meksika ve Japonya'nın “büyük güçler” olarak ortaya çıkacakları kehanetini yaptı.

 

George Friedman, yayınladığı “Önümüzdeki 100 Yıl” başlıklı yeni kitabında şaşırtıcı bazı tahminlerde bulunuyor. Önümüzdeki asırda bugün dost olan ülkelerin birbiriyle savaşacağını iddia eden Friedman, dünyanın artan nüfusunun beslenmesine ilişkin kaygılarının yerini sanayileşmiş ülkelerdeki düşen doğum oranlarının ve yaşlanan nüfusun yaratacağı endişesinin alacağını, Almanya ve Rusya gibi ülkelerde nüfuslarının yüzde 25-30 azalacağını öne sürdü.

 

Bu nedenle sanayileşmiş ülkelerin göçmen işçilerine artan bir ihtiyaç duyacaklarını da kaydeden Friedman, reel bir sorun olarak gördüğü iklim değişikliği konusunda ise güneş enerjisinden yoğun bir biçimde yararlanılması sayesinde gelecekte temiz enerji sağlanacağını düşünüyor.

 

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Friedman, kitabında da “şaşırtıcı” bazı siyasi tahminleri de yapıyor. Friedman “Polonya ve Türkiye’nin büyük güçler olarak ortaya çıkacağını, bu asır sonuna kadar Meksika’nın da Kuzey Amerika’daki hakimiyet için ABD’ye meydan okuyacağını” öne sürdü.

 

Buna karşın Friedman, ABD’nin önümüzdeki 10-20 yılda ciddi meydan okumalarla karşılaşırsa da bu asırda Çin dahil, hiçbir yükselen gücün ABD’nin yerini alamayacağını savundu.

 

(ANKA)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.