Bir sen eksiktin..!

Bir sen eksiktin..!

 

İsrail'in tatbikattan çıkarılmasının ardından ABD uçaklarını da tatbikattan çeken NATO Avrupa müttefik güçler komutanı amiral James Stavridis'in geçen yıl yazdığı kitabında Türkleri Rumlara karşı "etnik temizlik yapmakla" suçladığı ortaya çıktı...

Haaretz'in haberine göre Stavrıdıs, "Destroyer Captain" isimli kitabında şu ifadeleri kullandı: "1920'lerin başlarında öğretmen olan dedem Dimitrious Stavridis, Osmanlı'da yaşayan Rumlara karşı uygulanan etnik temizlik sonucu Türkiye'den sürüldü. Kardeşi ise o kadar şanslı değildi ve rum azınlığa karşı yapılan saldırılardan birinde hayatını kaybetti."

Stavridis kitabında "yıllar sonra İzmir'e bir NATO komutanı olarak gitmiş olmam tarihin bir cilvesi olsa gerek" ifadesini de kullanıyor.

Stavridis kitabını geçen yıl bu göreve atanmadan önce yayınlamıştı. Kitabında Türkleri etnik temizlikle suçlayan Stavridis "Dedem küçük bir tekneyle Ege Denizi'ni geçerek Atina'ya ulaşmayı başarmış. Bu şekilde hayatta kalabilmiş. Ancak kardeşi o kadar şanslı değilmiş ve Rum azınlığa karşı yapılan saldırılardan birinde hayatını kaybetmiş" ifadelerini kullandı. Stavridis'in bu kitabı Haaretz gazetesi tarafından gündeme getirildi. Haaretz "Stavridis diplomatik olmaya çalışmamış" yorumunu da yaptı.

(VATAN)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.