BM: Şiddeti Azalsa da Suriye’nin Kuzeydoğusunda Çatışmalar Yaşanıyor

BM: Şiddeti Azalsa da Suriye’nin Kuzeydoğusunda Çatışmalar Yaşanıyor

Voice Of America'nın aktardığı habere göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye’ye yönelik yapılan insani yardımla ilgili son durumu değerlendirdi. Türkiye’nin 9 Ekim’de Suriye’ye başlattığı askeri harekatın ardından, 17 ve 22 Ekim’de sağlanan mutabakatların sonrasında, Suriye’nin kuzeydoğusunda büyük ölçüde azalsa da halen taraflar arasında çatışmaların yer yer sürdüğüne dikkat çekildi.

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik askeri harekatının başlamasının ardından bölgeyi terk eden sivillerin çoğunluğununsa yaşadıkları yerlere geri döndükleri belirtildi.

BM İnsani Yardım Koordinasyonu ve Acil Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, konsey üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, Suriye’nin kuzeybatısındaki insani durumla ilgili oldukça endişeli olduklarını ifade etti. 

Lowcock, “Son haftalarda, kuzeybatı Suriye’de giderek artan hava ve kara saldırıları çok sayıda sivilin yaşamını yitirmesine neden oldu. Sadece son iki günde, İdlib bölgesinde yüzden fazla hava saldırısı gerçekleşti. İdlib nüfusunun yarısı yerlerinden edildi. Yüzbinler Türkiye sınırı yakınlarında çoğu resmi olmayan kamplarda yaşamlarını sürdürme savaşı veriyor” ifadelerini kullandı.

Lowcock, Türkiye’nin bölgeye başlattığı askeri harekatla sonrasında sağlanan anlaşmalar çerçevesinde ülkenin kuzeydoğusundaki çatışmaların şiddeti ve sayıları azalsa da “Rasulayn ve Tel -Abyad’ın Türk sınırına yakın bölgelerinde çatışmalar hala devam ediyor" dedi.

Lowcock, Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı askeri harekat sonrasında, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) verilerine göre 49’u hava ve kara saldırıları sonucu, 31’i de muhtelif patlamalar sonucu toplam 80 sivilin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Türkiye’nin askeri harekatı sonrasında bölgeden 200 bin sivilin göç etmek zorunda olduğunu vurgulayan Lowcock, “Anlaşmalar sonrasında bölgeyi terk edenlerin çoğu yaşam yerlerine yeniden döndü. Bu rakam yaklaşık 70 bin kişiye düştü” dedi. 

Lowcock ayrıca, ülke genelinde 11 milyon kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğunu belirten, bu sayının nerdeyse ülke nüfusunun yarısına eşit olduğunu kaydetti.

BM ve ona bağlı insani yardım kuruluşlarının ayda 5.6 milyon Suriyeliye insani yardım ulaştırdığını kaydeden Lowcock,“ Suriye’ye insani yardımı sınır ötesinden sağlıyoruz. Neredeyse 4 milyon Suriyeliye bu yolla insani yardım ulaşıyor“ dedi.

Lowcock, konsey üyelerine Suriye’ye sınır ötesi insani yardımın yapılmasıyla ilgili 2014 yılının Temmuz ayında alınan 2165 sayılı Güvenlik Konseyi kararının Aralık ayında sona ereceğini hatırlattı.

Konseyin bu yönde yeni bir karar alması gerektiğini ifade eden Lowcock,“ Güvenlik Konseyi’nin 2165 sayılı kararı çok önemli. Sınır ötesi insani yardım operasyonlarımızı sürdürebilmemiz gerekiyor. Bu A planımız başka da bir B planımız yok. Geçen ay Türkiye'ye gittim ve sınır ötesinden düzenlediğimiz insani yardım operasyon merkezlerini ziyaret ettim. Yardımı nasıl başarıyla dağıttığımızı gördüm. Biz BM olarak 2014 yılından günümüze kadar, Güvenlik Konseyi kararında belirtilen dört sınır kapısından yaklaşık 30 bin tır insani yardımı Suriye’ye gönderdik. Suriyeli sivillere gıda yardımı, su, tıbbi yardım, barınak ve diğer genel ihtiyaç yardımları sağladık. Bugün daha öncesinde hiç olmadığı kadar, çok daha fazla sayıda sınır ötesi operasyon mekanizmasını kullanıyoruz. Bu mekanizmayı devam ettirmememiz şart“ dedi.

Türkiye'den yapılan insani yardım operasyonlarının geçen yıla göre yüzde 40’tan fazla artış gösterdiğini belirten Lowcock, “Bu operasyonlar sayesinde Suriye'nin kuzeyindeki daha da kötü bir hale dönüşebilecek insani krizleri önleyebildik. Geçen ay Türkiye'yi ziyaret ettiğimde, mültecilere istisnai ve uzun süreli misafirperverlikleri için Türkiye Hükümeti ve halkına duyduğum derin saygı ve şükranlarımı yeniden sunma fırsatım oldu. Aynı şükranı dileklerimi, mültecilere yardım eden Ürdün, Lübnan, Irak, Mısır ve diğer ülkelere de bildiriyorum. Uluslararası topluma mültecilere daha cömert olma çağrısı yapıyorum” dedi.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.