Bölünme Eşiğindeki Yemen'e Tek Destek Ankara'dan

Bölünme Eşiğindeki Yemen'e Tek Destek Ankara'dan

 

Ankara, son aylarda adı konulmamış bir iç savaş yaşayan Yemen'in toprak bütünlüğüne destek verdi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre hafta başında Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'i telefonla arayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin desteğini aktardı.

 

Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ile bölgede ve Yemen'deki son gelişmeler ele alındı. Gül, Türkiye'nin, Yemen'in toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine olan desteğini aktardı. Cumhurbaşkanı, Salih'i, kasım ayında İstanbul'da yapılacak İSEDAK (İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi) toplantısı ve sonrasındaki 'ekonomi zirvesine davet etti.

 

Türkiye, geçen hafta meydana gelen doğal afetler ve fiyat artışlarının yanı sıra ülkenin kuzey bölgelerinde devam eden silahlı çatışmalar nedeniyle kronik açlık tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Yemen halkına 100 bin dolar bağışta bulunmuştu.

 

Dışişleri Bakanlığı, haziran ayında yaptığı açıklamada, "Bölgesinde önemli bir konuma sahip Yemen'de bir süredir devam etmekte olan üzücü olayların en kısa zamanda sona ermesi Türkiye'nin en samimi dileğidir." ifadesini kullanmıştı.

 

(Zaman)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.